Actualitate

Biserica USM şi-a serbat hramul

3984

E o frumoasă tradiţie ca de praznicul „Întâmpinarea Domnului” – hramul Universităţii de Stat din Moldova, să se adune mulţime de tineri în acest sfânt locaş.

Sute de studenţi, dar şi profesori, colaboratori şi credincioşi de rând, au intrat în biserică să-i mulţumească lui Dumnezeu pentru toate binefacerile.

În dimineaţa zilei, în dangătul clopotelor, au poposit mai mulţi slujitori şi credincioşi la Liturghia praznicală.

Slujba a fost oficiată în sobor de preoţi, avându-l drept protos pe părintele Octavian Moşin, parohul bisericii.

La slujbă s-a rugat şi conducerea USM, în persoana rectorului Gheorghe Ciocanu, a prorectorilor, decanilor şi altor colaboratori.

La finele slujbei a avut loc sfinţirea lumânărilor conform unui cin aparte, iar credincioşii au fost binecuvântaşi cu agheasmă.

În predica sa, părintele Octavian s-a referit la tineri şi ortodoxie, la importanţa unei vieţi curate trăite în Hristos. Apoi i-a felicitat cu prilejul sărbătorii, îndemnându-i spre o viaţă înduhovnicită.


Articole postate de același autor
2240

Sfânta Lumină a ajuns în Republica Moldova! (FOTO | VIDEO)

Pentru al șaisprezecelea an la rând, Sfânta Lumină – acest mare dar de binecuvântare din mormântul Învierii Mântuitorului Iisus Hristos a ajuns în țara noastră. În seara zilei de sâmbătă, delegația Bisericii Ortodoxe din Moldova, în frunte cu ÎPS Mitropolit Vladimir, care a mers la Ierusalim pentru a lua Sfânta Lumină, a fost întâmpinată cu […]