Actualitate

A avut loc adunarea preoților Vicariatului de Soroca

1607

Vineri, 16 iulie 2021, în biserica „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din municipiul Soroca a avut loc adunarea preoților Vicariatului de Soroca.

Adunarea a fost prezidată de către Preasfințitul Episcop Ioan al Sorocii.

În timpul ședinței au fost abordate următoarele subiecte:

1. Admiterea 2021 la Colegiul „Mihai Eminescu” din Soroca, Specialitatea Teologie.
2. Prăznuirea Icoanei Maicii Domnului „Cu trei mâini” la catedrala episcopală din Soroca:
24 iulie – Procesiunea cu Icoana Maicii Domnului în jurul municipiului, cu participarea clerului și a credincioșilor, iar la 25 iulie – Liturghia praznicală la catedrală.
3. Organizarea taberei de vară pentru copii în luna august la Soroca.
4. Totalizare, privind evenimentele desfășurate în parohiile sorocene de la ultima întrunire până la data de 16 iulie.
5. Diverse.

Sursa: ioanmosnegutu.info


Articole postate de același autor
1939

Transmisiunea Sf. Liturghii de Înălțarea Domnului de la Mănăstirea Ciuflea

Această zi este unul din Praznicele Împărătești ale Bisericii Ortodoxe, prăznuită la patruzeci de zile după Sfintele Paști. TeleRadio Moldova 1 a transmis în direct începând cu ora 8.30, slujba Sfintei Liturghii. Comentariile în timpul transmisiunii au fost oferite de către jurnalistul Iulian Proca.       Sursa: TV Moldova1