Actualitate

A avut loc adunarea preoților Vicariatului de Soroca

1681

Vineri, 16 iulie 2021, în biserica „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din municipiul Soroca a avut loc adunarea preoților Vicariatului de Soroca.

Adunarea a fost prezidată de către Preasfințitul Episcop Ioan al Sorocii.

În timpul ședinței au fost abordate următoarele subiecte:

1. Admiterea 2021 la Colegiul „Mihai Eminescu” din Soroca, Specialitatea Teologie.
2. Prăznuirea Icoanei Maicii Domnului „Cu trei mâini” la catedrala episcopală din Soroca:
24 iulie – Procesiunea cu Icoana Maicii Domnului în jurul municipiului, cu participarea clerului și a credincioșilor, iar la 25 iulie – Liturghia praznicală la catedrală.
3. Organizarea taberei de vară pentru copii în luna august la Soroca.
4. Totalizare, privind evenimentele desfășurate în parohiile sorocene de la ultima întrunire până la data de 16 iulie.
5. Diverse.

Sursa: ioanmosnegutu.info


Articole postate de același autor
2600

De tânăr căsătoreşte-te sau de tânăr călugăreşte-te!

Anii trec repede. Este bine ca tânărul să nu rămână nehotărât prea multă vreme la răscrucea drumului, ci să-şi aleagă o cruce – una din cele două căi ale Bisericii noastre – potrivit cu chemarea sa şi cu mărimea lui de suflet şi să înainteze pe ea cu încredere în Hristos. Să-L urmeze pe Hristos la Răstignire, […]