Actualitate

Sfânta Liturghie din Duminica a V-a după Învierea Domnului la Catedrala episcopală din Soroca

3342

În Duminica a V-a după Învierea Domnului, Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicar al Mitropoliei Moldovei a liturghisit în curtea Catedralei episcopale „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Soroca.

La Sfânta Liturghie, alături de Episcopul Sorocii a coliturghisit clerul Catedralei episcopale.

Credincioșii soroceni s-au rugat cu smerenie în aer liber, alături de ierarh și cler.

În predica rostită, PS Ioan a detaliat principalele învăţături ale pericopei evanghelice duminicale ce descrie întâlnirea Mântuitorului Iisus Hristos cu o femeie samarineancă, la fântâna lui Iacov de lângă cetatea Sihar (Ioan 5, 1-15).

sursa http://ioanmosnegutu.info/


Articole postate de același autor
475

Mulțumirea către Dumnezeu

În somn am văzut că am mers în Rai și un înger a venit să mă însoțească. Mergeam unul lângă altul printr-o încăpere uriașă plină de îngeri. Povățuitorul meu s-a oprit la primul post de lucru și mi-a spus: – Aici este Secția de Primire. Aici primim toate cererile, sub formă de rugăciune, care merg […]