Actualitate

Duminica a XXX-a după Pogorârea Duhului Sfânt, la Catedrala Episcopală din Soroca

1942

În Duminica a XXX-a după Pogorârea Duhului Sfânt, ziua pomenirii Sfântului Ierarh Ioasaf, Episcop de Belgorod, PS Ioan, Episcopul Sorocii a slujit Sfânta Liturghie în Catedrala Episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din municipiul Soroca.

În timpul slujbei, Ierarhul le-a vorbit credincioșilor despre Evanghelia în care este relatată minunea vindecării celor zece leproşi.

Evanghelia de astăzi ne îndeamnă ca în fiecare clipă a vieţii noastre să ne exprimăm recunoştinţa faţă de Dumnezeu de la care ne vine tot binele.

Și în această Duminică, creștinii prezenți la biserică s-au spovedit și au primit Sfânta Euharistie, privind cu nădejde și așteptare către praznicul Pruncului Mântuitor.

Sursa: http://ioanmosnegutu.info/


Articole postate de același autor
149

Sărbătoare dublă în satul Cojușna

La data de 6 mai creştinii ortodocşi de stil vechi îl sărbătoresc pe Sfântul Mare Mucenic Gheorghe. Satul Cojușna din raionul Strășeni marchează în această zi atât hramul satului, cât și hramul Bisericii. Pentru oamenii din Cojuşna, biserica este nu doar un loc de rugăciune, ci şi un simbol al localităţii. Biserica din Cojuşna a […]