Actualitate

Dumnezeu creează viaţa, avortul o omoară

2702

 „Înainte de a te fi zămislit în pântece te-am cunoscut și înainte de a ieși din pântece te-am sfințit” (Ieremia 1, 5). 

Cu regret, avortul rămâne o realitate a lumii contemporane secularizate, în numele „ fericirii” și al comodității se ucid prunci nevinovați. Nu putem rămâne indiferenți față de această realitate îngrijorătoare și tragică, care a devenit una obișnuită pentru societatea în care trăim. 

„Dumnezeu lucrează prin cei ce lucrează!” este o afirmație care care ne vorbește despre necesitatea  implicarea noastre. Faptele pe care le facem, modul nostru de viață vor vorbi de la sine despre felul în care ducem la îndeplinire Evanghelia iubirii. Despre necesitatea informării a celor din jur a gravității păcatului avortului și mărturisii adevărurilor de credință le-au vorbit tinerilor  adunați la o nouă seară duhovnicească desfășurată la biserica "Întâmpinarea Domnului" din incinta USM, protoiereul mitrofor Nicolae Ciobanu, paroh al bisericii “Minunea Sf. Arh. Mihail” din s. Cruglic, r. Criuleni, și Serghei Cesnocov, Liderul mișcării Pentru Viață (За Жизнь) din Rusia.

Darul vieții care ne-a fost oferit fiecăruia dintre noi. Nimeni, cu excepția lui Dumnezeu, nu are dreptul să hotărască dacă cineva va trăi sau nu.


Articole Asemănătoare
Articole postate de același autor
168

Eu să fac voia Lui şi El face restul

Atunci când Dumnezeu spune ceva, cere un lucru, el asigură şi condiţiile. Noi doar să credem şi să îndrăznim să mergem pe calea cea strâmtă. Dar noi nu mai credem pentru că „am văzut” cu ochii noştri familii cu zece copii care nu „se descurcă” şi ne este teama. Dar ştiţi de ce nu se […]