Actualitate

PS Siluan de Orhei a liturghisit în Duminica a V-a după Paști (a Samarinencei) la Catedrala Mitropolitană din Chișinău

5362

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al întregii Moldove, în Duminica a V-a după Sfintele Paști, cunoscută și sub numele de „Duminica Samarinencii”, credincioșii din capitală au pășit pragul catedralei mitropolitane pentru a participa la slujba arhierească oficiată de Preasfințitul Siluan, Episcop de Orhei și Vicar al Mitropoliei Moldovei.

Ierarhului i-au fost alături în rugăciune și soborul de preoți și diaconi ai Catedralei.

După rugăciunea domnească, PS Siluan a adresat celor prezenți un cuvânt de învățătură, în care a tâlcuit pericopa evanghelică citită în cadrul Sfintei Liturghii, și anume faptul că Evanghelistul Ioan ne relatează în cuprinsul acesteia o nouă înviere, nu trupească, ci sufletească, o înviere din moartea păcatului a unei femei samarinence.

Evanghelia de astăzi este o Evanghelie a iubirii milostive a lui Dumnezeu, a Harului ceresc mântuitor, a Apei celei vii care ne face să căutăm viaţa veşnică, ne face să dorim iubire şi fericire veşnică neînşelătoare şi netrecătoare.

Tot în această zi este sărbătoarea unuia din cei mai mari mucenici ai credinţei noastre, a Sfântului Gheorghe, Purtătorul de Biruinţă, martirizat în această zi (în anul 303) pentru mărturisirea lui Hristos. Prin cuvânt şi faptă, Sfântul Mare Mucenic Gheorghe a dat dovadă de credinţă vie şi puternică, unită cu o trăire morală pătrunsă de virtutea dragostei creştine. Exemplul vieţii sale se cuvine împlinit de fiecare creştin prin săvârşirea faptelor bune, deoarece numai în felul acesta se face vrednic de aprecierea şi dragostea oamenilor şi a lui Dumnezeu. Din această cauză imnografii Bisericii îl numesc „Purtător de Biruinţă” sau „dumnezeiesc viteaz”, care cu îngerii dănţuieşte şi pe cei binecredincioşi îi apără şi îi sfinţeşte când aceştia îl cheamă în rugăciunile lor.

De asemenea, PS Sa a transmis binecuvântările arhierești ale ÎPS Părinte Mitropolit Vladimir, care astăzi s-a aflat în mijlocul credincioșilor parohiei „Sf. Mare Mucenic Gheorghe” din s. Cojușna, r-nul Strășeni, cu prilejul celebrării hramului locașului de cult și al localității.

Răspunsurile liturgice au fost oferite de corul mixt al Catedralei Mitropolitane condus de dna Angela Angheni.

Săptămâna viitoare, Biserica Ortodoxă se va afla în Duminica Orbului din naștere.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media, www.mitropolia.md


Articole Asemănătoare
3917

Intrarea în Biserică a Maicii Domnului, celebrată la Catedrala mitropolitană din Chişinău

Biserica Ortodoxă sărbătorește la 21 noiembrie/ 4 decembrie Intrarea în Biserică a Maicii Domnului. Sărbătoarea, numită și Aducerea Maicii Domnului la Templu, este unul din Praznicele Împărătești ale Bisericii Ortodoxe, iar anul acesta căzut în Duminica a XXIV-a după Cincizecime. În această însemnată zi, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, PS […]

Articole postate de același autor
3735

Gigi Becali: Epidemia de coronavirus nu va afecta puternic ţările ortodoxe

Gigi Becali este de părere că epidemia de coronavirus va fi oprită cu ajutorul credinței și susține că are curaj să ia împărtășanie cu lingurița unei persoane care a fost infectată cu noul coronavirus. Finanțatorul FCSB-ului este convins că doar credința poate opri răspândirea epidemiei de Covid-19. Gigi Becali susține că ar avea curaj să […]