Actualitate

Bucuria este cea mai mare mulţumire adusă lui Dumnezeu

311

Părinţii noştri vor să fie copiii lor totdeauna mulţumiţi, bucuroşi, recunoscători şi mulţumitori pentru toată osteneala şi jertfa lor. Şi când văd că pruncii lor sunt trişti, nemulţumitori şi supăraţi, atunci le este greu.

Asemenea şi Tatăl nostru cel ceresc: ne-a dat totul, iar noi suntem veşnic mâhniţi de ceva. Este ca atunci când o mamă îi face copilului toată voia, iar el este mereu nemulţumit şi îi reproşează.

Aşa şi Domnul are necazuri cu noi. În loc să fim recunoscători şi mulţumitori Domnului, noi adeseori arătăm mulţumirea în cuvinte, iar inima ne este goală. Bucuria este cea mai mare mulţumire adusă lui Dumnezeu, căci El ne-a smuls din mâhniri şi păcate.

Din Starețul Tadei de la Mănăstirea Vitovnița, Pace și bucurie în Duhul Sfânt, Editura Predania, București, 2010, p. 161


Articolul Următor
Articole Asemănătoare
154

Mândria este cel mai mare păcat al omului

Este foarte greu să te lupți cu mândria. Pentru că egoul nostru s-a amestecat cu acest monstru și nu ne dăm seama. Suntem orbi. „Orbi care îi conduc pe orbi”. Și mai e ceva. Încă din copilăria noastră, ni se spune: „Fii primul din clasă… Nu fi ca acel copil.” Ce înseamnă acest lucru? Deoarece […]

Articole postate de același autor
481

Concentrați-vă atenția la Dumnezeu care va aduce pace sufletelor voastre

Părintele Teofan Zăvorîtul mi-a dezvăluit un adevăr foarte important, dat fiind că nicidecum nu puteam să înțeleg, cum să-mi adun gîndurile, cum să încetez să fiu distrat și să nu pierd timpul cu tot felul de vise goale. Una din cerințele menționate este să simți în permanență prezența Domnului care este atît de aproape și […]