Actualitate

Ședința Consiliului metodic s-a desfășurat la sediul mitropolitan

2736
La 15 iunie a fost convocată Ședința Consiliului metodic din cadrul Mitropoliei Moldovei. Adunarea a fost prezidată de către dna Angela Levința, șefa cabinetului metodic. S-au discutat: Evaluarea rezultatelor Seminarului metodologic republican ”Școala și Biserica: parteneriat pentru educație”, ediția a V-a și planificarea seminarului republican 2017. S-a vorbit despre organizarea procesului educațional la Religie în anul școlar 2016/2017. A fost aprobat regulamentul Concursului național ”Personalități creștine: virtuți și sfințenie”. S-a vorbit despre proiectarea pe clase a manualelor de Religie. A fost abordat aspectul formării continuu a profesorilor de religie, precum și inițierea unor cursuri pentru clerici. Se vor elabora programele și pentru recalificarea cadrelor didactice pentru disciplina Religie.

Articole postate de același autor
766

Psalm pentru părinţi



Nu-i mai apostofraţi pe copii că nu adorm liniştiţi. Şi nici atât de repede ca voi. Într-o zi, liniştea o să vă pară înspăimântătoare! Bucuraţi-vă când dimineaţa găsiţi o jumătate de tub de pastă de dinţi risipită în chiuvetă. Într-o zi veţi găsi Colgate-ul întărit şi nedesfăcut de nimeni! Bucuraţi-vă când faţa de masă e […]