Actualitate

Sărbătoarea Întîmpinării Domnului la Catedrala „Sf. Vasile cel Mare” din Edineț

1770

Marți, 15 februarie 2022, în ziua praznicului Întîmpinării Domnului nostru Iisus Hristos, Înaltpreasfințitul Nicodim, Arhiepiscop de Edineț și Briceni, a oficiat Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala „Sf. Vasile cel Mare” din orașul Edineț, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi. 

La final, Ierarhul a adresat binecredinciosului popor un cuvînt de zidire duhovnicească. Vorbind despre istoria praznicului, care rememorează și reactualizează în inimile noastre evenimentul aducerii Mîntuitorului de către Sfînta Sa Maică, la 40 de zile după nașterea Sa, spre a împlini Legea, la Templul din Ierusalim, unde a fost întîmpinat și ținut în brațe de Dreptul Simeon, Înaltpreasfințitul Nicodim a scos în evidență faptul că acea bucurie pe care a trăit-o Dreptul Simeon, ținînd în brațe pe Cel ce cuprinde întreg Universul, o putem trăi și noi astăzi, primind în brațele sufletului nostru pe Hristos cel Euharistic.

Sursa: eparhia-edinet.md


Articole postate de același autor
1193

Pentru a 20-a oară consecutiv, Focul Haric va fi adus în Republica Moldova

Pentru a 20-a oară consecutiv, Focul Haric va fi adus în Republica Moldova. Lumina Sfântă va fi adusă sâmbătă, 23 aprilie 2022 în Republica Moldova de la Ierusalim de către o aeronavă charter cu itinerarul Tel Aviv – Chișinău. Aeronava va ateriza pe Aeroportul Internațional Chișinău la ora 18:30, Focul Haric va fi preluat de […]