Actualitate

În Duminica a XXIII-a după Cincizecime, Înaltpreasfințitul Nicodim a oficiat Sfînta Liturghie la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

1421

Înaltpreasfințitul Nicodim, Arhiepiscop de Edineț și Briceni, a săvîrșit în Duminica numită a Samarineanului Milostiv şi pomenirii Sfîntului Cuviosului Paisie Velicicovschii, Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei, fiind  înconjurat de soborul slujitorilor Catedralei și de mulțimea credincioșilor.

În cadrul Sfintei Liturghii au fost înălțate cereri și rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru milă și îndurare față de poporul binecredincios, pentru cei aflați în boli și suferințe, pentru medicii care luptă jertfelnic pentru viața și sănătatea celor bolnavi, dar și pentru odihna veșnică în fericirea Împărăției Cerurilor a tuturor celor trecuți la Domnul. 

În cuvîntul său de învăţătură de la finalul Sfintei Liturghii, Ierarhul a subliniat că Postul Naşterii Domnului la începutul căruia ne aflăm este un prilej aparte de îmbogăţire în Dumnezeu şi în harul Lui şi a chemat credincioşii ca fiecare să postească după puteri şi posibilităţi, îndemnînd la mai multă rugăciune şi la îndreptarea sufletului prin Taina Sfintei Spovedanii şi Împărtăşanii, pentru a primi luminaţi măreţul praznic al Naşterii Mîntuitorului.

Sursa: eparhia-edinet.md


Articole postate de același autor
2060

Joi, 28 mai, de Înălțarea Domnului, TeleRadio Moldova va transmite în direct slujba Sfintei Liturghii de la Mănăstirea Ciuflea

Joi, 28.05.2020, de Înălțarea Domnului, TeleRadio Moldova1 va transmite în direct, începând cu ora 8.30, slujba Sfintei Liturghii de la Mănăstirea Ciuflea. Serviciul divin se va transmite și pe pagina de facebook a TRM: https://www.facebook.com/teleradiomoldova/, redistribuit de pagina Mănăstirii Ciuflea: https://www.facebook.com/ManastireaCiuflea/ Din cauza virusului Covid-19, accesul credincioșilor la slujbă, este permis de către autoritățile statului […]