Actualitate

O biserică veche de 1.300 de ani a fost descoperită aproape de Muntele Tabor

2424

Autoritatea pentru Antichități din Israel a anunțat marți, 28 iulie 2020, descoperirea unei biserici vechi de aproximativ 1.300 de ani în Galileea, nu departe de Muntele Tabor.

Aceasta a fost găsită după ce autoritățile locale din satul Kfar Kama au început să amenajeze un loc de joacă pentru copii.

Biserica are amprenta de 12×36 metri și este înconjurată de o curte mare. Are pronaos, iar naosul era decorat cu un mozaic multicolor din care s-au păstrat câteva porțiuni.

Au fost găsite și alte dependințe, ceea ce-i face pe cercetători să creadă că aici ar fi putut fi o mănăstire. Arheologii au dezgropat și un mic relicvariu din piatră.

Descoperirea indică importanța acestei așezări creștine din epoca bizantină și aduce noi date pentru un proiect extins de studiere a istoriei creștinismului din zonă.

Satul Kfar Kama este situat aproape de Muntele Tabor, locul Schimbării la Față a Mântuitorului Iisus Hristos. Tot aici, în anii 1960, s-a descoperit o biserică mai mică, datând din prima jumătate a secolului al VI-lea. Astfel, ambele descoperiri datează din aproximativ aceeași perioadă.

Sursa: basilica.ro


Articole postate de același autor
1094

Liturghie arhierească în a doua zi de Învierea Domnului, săvârșită la Catedrala Episcopală ,,Sf. Arhangheli Mihail și Gavriil” din or. Nisporeni

Luni, 25 aprilie 2022, în a doua zi de Învierea Domnului, Înaltpreasfințitul Petru, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în Catedrala Episcopală „Arhangheli Mihail și Gavriil” din or. Nisporeni. Alături de Ierarh a coliturghisit Prot. Vadim Corostinschi, Secretarul Episcopiei de Ungheni și Nisporeni, prot. Vitalie Cozari, Protopopul de Nisporeni, pr. Andrei Guțu, cleric al bisericii menționate, dar și […]