Actualitate

Săptămâna Tineretului Ortodox (18-24 aprilie)

2629

Cu binecuvântarea ÎPS MItropolit Vladimir, a şasea săptămână a postului este declarată Săptămâna Tineretului Ortodox.

În această perioadă sunt planificate zeci de conferinţe cu genericul "Mergând spre Înviere", pelerinaje, concursuri şi alte activităţi ale tinerilor.

Invitatul săptămânii este prof. dr. Gheorghe Butuc din Galaţi, România, care va conferenţia la USM şi este aşteptat la seara duhovnicească din ziua de miercuri la capela universitară.

Toate evenimentele din această săptămână vor fi reflectate pe tineretulortodox.md si parţial pe altarulcredintei.md


Articole Asemănătoare
5332

Lă răscrucea de drumuri sau la răscrucea drumului

Cu brio sau nu prea, suntem în perioada culesului roadelor la tineri, adică își văd notele examenelor și indiferent că au absolvit clasa a 9-a sau 12-a îi frământă doar un gând: CE FAC MAI DEPARTE? Cunosc acest lucru din conversațiile cu tinerii și am observat reținerea pe care o au atunci când trebuie să […]

Articole postate de același autor
2574

Slujba de sfințire a aleii cu monumente din s. Corjova, r. Criuleni

Duminică, 2 octombrie, întâmpinat de slujitori, reprezentanți ai administrației publice locale și numeroşi credincioşi, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a săvârșit slujba de sfințire a aleii cu monumente, dezvelite în cadrul unui eveniment solemn în s. Corjova, r. Criuleni. După oficierea sfinţirii, în luarea Sa de cuvânt Vlădica Vladimir a dat o apreciere aleasă gestului făcut de […]