Actualitate

Săptămâna Tineretului Ortodox (18-24 aprilie)

2630

Cu binecuvântarea ÎPS MItropolit Vladimir, a şasea săptămână a postului este declarată Săptămâna Tineretului Ortodox.

În această perioadă sunt planificate zeci de conferinţe cu genericul "Mergând spre Înviere", pelerinaje, concursuri şi alte activităţi ale tinerilor.

Invitatul săptămânii este prof. dr. Gheorghe Butuc din Galaţi, România, care va conferenţia la USM şi este aşteptat la seara duhovnicească din ziua de miercuri la capela universitară.

Toate evenimentele din această săptămână vor fi reflectate pe tineretulortodox.md si parţial pe altarulcredintei.md


Articole Asemănătoare
333

Povestea fetiței care a decis să își pună capăt vieții

A plecat dintre noi, doar pentru ca nimeni nu a știut să o înțeleagă! Povestea fetiței care a decis să își pună capăt vieții! O vedeam aproape în fiecare dimineaţă. Eu mergeam la facultate, ea probabil la liceu. Nu avea mai mult de 15-16 ani. Stătea mereu la geam, cu privirea pierdută în zare, iar ochii […]

Articole postate de același autor
14126

“Lăsaţi-i, sunt din Legea cea veche”

Fiind vorba despre unii oameni care, în lume fiind, se poartă corect, nu fură, nu mint, nu desfrâneaza, Părintele a spus: “Lăsaţi-i, sunt din Legea cea veche. Acolo zice: Să nu …, să nu … Dar găndiţi-vă că Mântuitorul zice de nouă ori: “Fericiţi sunt …, dar nu despre cei ce nu mint, nu fură […]