Actualitate

Săptămâna Tineretului Ortodox (18-24 aprilie)

2641

Cu binecuvântarea ÎPS MItropolit Vladimir, a şasea săptămână a postului este declarată Săptămâna Tineretului Ortodox.

În această perioadă sunt planificate zeci de conferinţe cu genericul "Mergând spre Înviere", pelerinaje, concursuri şi alte activităţi ale tinerilor.

Invitatul săptămânii este prof. dr. Gheorghe Butuc din Galaţi, România, care va conferenţia la USM şi este aşteptat la seara duhovnicească din ziua de miercuri la capela universitară.

Toate evenimentele din această săptămână vor fi reflectate pe tineretulortodox.md si parţial pe altarulcredintei.md


Articole Asemănătoare
4664

În orașul Minsk s-a desfășurat pentru a opta oară Balul Tineretului Ortodox

Cu binecuvantarea Mitropolitului Pavel de Minsk, la Palatul Copiilor și Tinerilor din capitala republicii Belarus, s-a desfășurat pentru a opta oară Balul Tineretului Ortodox. La eveniment au participat câteva sute de de tineri din Rusia, Ucraina și Belarus. Banii adunații organizatorii îi vor folosi în scopuri caritabile.

Articole postate de același autor
8671

Conversație cu Dumnezeu

Eu: Doamne, pot să-ți pun o întrebare? Dumnezeu: Sigur! Eu: Promite-mi că nu te vei supăra…. Dumnezeu: Promit! Eu: De ce ai îngăduit ca astăzi să mi se întâmple atâtea lucruri? Dumnezeu: Ce vrei să spui? Eu: Ei bine, astăzi m-am trezit cam târziu… Dumnezeu: Așa… Eu: Tocmai astăzi, mi-a luat o veșnicie să pornesc mașina! Dumnezeu: Bun… Eu: La prânz, am comandat un sandwich, însă […]