Actualitate

Săptămâna Tineretului Ortodox (18-24 aprilie)

2637

Cu binecuvântarea ÎPS MItropolit Vladimir, a şasea săptămână a postului este declarată Săptămâna Tineretului Ortodox.

În această perioadă sunt planificate zeci de conferinţe cu genericul "Mergând spre Înviere", pelerinaje, concursuri şi alte activităţi ale tinerilor.

Invitatul săptămânii este prof. dr. Gheorghe Butuc din Galaţi, România, care va conferenţia la USM şi este aşteptat la seara duhovnicească din ziua de miercuri la capela universitară.

Toate evenimentele din această săptămână vor fi reflectate pe tineretulortodox.md si parţial pe altarulcredintei.md


Articole Asemănătoare
535

Seri duhovnicești la biserica “Întâmpinarea Domnului”; invitat: Protoiereul Nicolae Ciobanu

„Cum sa întemeiem o familie creştină,” este tema conferinței zilei de miercuri,  2 noiembrie 2016, ora 18.00, de la Biserica «Întâmpinarea Domnului» din incinta USM.  Invitatul acestei seri este Protoiereul mitrofor Nicolae Ciobanu, paroh al bisericii “Minunea Sf. Arh. Mihail” din s. Cruglic, r. Criuleni, președintele Sectorului Sinodal Activități Culturale. Sunt invitaţi toţi doritorii!

Articole postate de același autor
47

Fiica preotului

Într-o insulă din Marea Egee a trăit în secolul trecut un preot foarte evlavios. Sufletul său era plin de dragoste pentru turma sa și în mod deosebit pentru cei îndurerați. A sosit însă ziua când și el a fost încercat și a suferit mult. Fiica sa, o copilă deosebită, se căsătorise de curând cu un […]