Actualitate

Săptămâna Tineretului Ortodox (18-24 aprilie)

2642

Cu binecuvântarea ÎPS MItropolit Vladimir, a şasea săptămână a postului este declarată Săptămâna Tineretului Ortodox.

În această perioadă sunt planificate zeci de conferinţe cu genericul "Mergând spre Înviere", pelerinaje, concursuri şi alte activităţi ale tinerilor.

Invitatul săptămânii este prof. dr. Gheorghe Butuc din Galaţi, România, care va conferenţia la USM şi este aşteptat la seara duhovnicească din ziua de miercuri la capela universitară.

Toate evenimentele din această săptămână vor fi reflectate pe tineretulortodox.md si parţial pe altarulcredintei.md


Articole Asemănătoare
296

Zi de suflet pentru învăţăceii comunei Rădeni, Străşeni

Săptămâna Tineretului Ortodox a presupus câteva activităţi şi în raionul Străşeni. Una din ele a avut loc la Gimnaziul Rădeni, în care învaţă circa 300 de copii din satele învecinate. La conferinţa cu genericul „Mergând spre Înviere” au participat profesori, slujitori, părinţi şi elevi. Invitatul zilei a fost preotul Octavian Moşin. S-a vorbit despre moralitate […]

Articole postate de același autor
1852

Biserica Ortodoxă din Moldova îndeamnă clerul și credincioșii să comemoreze victimele deportărilor staliniste

În atenția clerului și credincioșilor! Având în vedere deosebita importanță a comemorării victimelor deportărilor staliniste, se binecuvântează ca în toate sfintele locașe din cuprinsul Bisericii Ortodoxe din Moldova, la data de 6 iulie 2018 între orele 10:00, 10:10, să se tragă clopotele și să se săvârșească o slujbă de pomenire a celor trecuți la Domnul […]