Actualitate

Săptămâna Tineretului Ortodox (18-24 aprilie)

2633

Cu binecuvântarea ÎPS MItropolit Vladimir, a şasea săptămână a postului este declarată Săptămâna Tineretului Ortodox.

În această perioadă sunt planificate zeci de conferinţe cu genericul "Mergând spre Înviere", pelerinaje, concursuri şi alte activităţi ale tinerilor.

Invitatul săptămânii este prof. dr. Gheorghe Butuc din Galaţi, România, care va conferenţia la USM şi este aşteptat la seara duhovnicească din ziua de miercuri la capela universitară.

Toate evenimentele din această săptămână vor fi reflectate pe tineretulortodox.md si parţial pe altarulcredintei.md


Articole Asemănătoare
33

Părintele Pantelimon de la Mănăstirea Oaşa: „Depresia apare atunci când oamenii nu-şi mai înţeleg menirea pe acest pământ”

– S-a retras din lume la poalele Munţilor Şureanu, unde trăieşte în post şi rugăciune, cu bucuria de a fi alături de fraţii săi întru Hristos. Absolvent de Belle Arte, pictor de icoane şi fotograf, Părintele Pantelimon Şuşnea e şi un minunat vorbitor, ale cărui cuvinte învăluite de har au salvat de la naufragiu sufletesc […]

Articole postate de același autor
163

Vin ani grei. Vom avea încercări mari…

Dumnezeu îngăduie să se facă acum o zguduitură puternică. Vin ani grei. Vom avea încercări mari… S-o luăm în serios, să trăim duhovniceşte. Împrejurările ne silesc şi ne vor sili să lucrăm duhovniceşte. Şi este bine să facem aceasta cu bucurie şi de bunăvoie, iar nu cu mâhnire, de nevoie. Mulţi sfinţi ar fi dorit […]