Actualitate

Taina Sfântului Maslu la biserica „Sf. Ap. Andrei” de pe teritoriul Penitenciarului nr. 13, Chişinau

3374

„În temniţă am fost şi aţi venit la Mine”(Mt. 25, 36)

Astazi, 4 august, am savarsit slujba Sfantului Maslu la biserica "Sf. Ap. Andrei" de pe teritoriul Penitenciarului nr. 13 Chisinau. Circa 100 de persoane private de libertate au fost unsi cu ulei sfintit.

Serviul divin a fost insotit cu un cuvant de invatatura despre semnificatia slujbei savarsite si importanta sfintelor taine in viata crestinilor. Dupa slujba am vizitat pe detinuti in celule, stropindu-i cu aghiazma, ungindu-i cu ulei sfintit, oferindu-le carti de rugaciune, cruciulite si iconite.

Pr. Maxim Melinti


Articole Asemănătoare
3999

Mesaj de felicitare adresat PS Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni

Cu prilejul aniversării a 35 de ani de slujire Bisericii lui Hristos a Preasfinţiei Voastre, Vă adresăm alese urări de sănătate şi bucurii duhovnicești, dimpreună cu doriri de ajutor sfânt de la Dumnezeu în activitatea pastorală și misionară pe care o desfăşuraţi spre slava lui Dumnezeu şi binele Bisericii. Fie ca Mântuitorul Hristos, Domnul nostru, […]

Articole postate de același autor
153

Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova a participat la slujba praznicală, dedicată aniversării a 50 de ani, a Mitropolitului de Volokolamsk, Ilarion

În Duminica a V-a după Cincizecime, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova a coliturghisit alături de PF Patriarh Kiril, al Moscovei și al întregii Rusii, în biserica cu hramul în cinstea Icoanei Maicii Domnului Bucuria tuturor scârbiților din or. Moscova. Zeci de ierarhi, numeroși preoți și credincioși s-au rugat asăzi alături de ÎPS Ilarion, Mitropolit de […]