Actualitate

Taina Sfântului Maslu la biserica „Sf. Ap. Andrei” de pe teritoriul Penitenciarului nr. 13, Chişinau

3383

„În temniţă am fost şi aţi venit la Mine”(Mt. 25, 36)

Astazi, 4 august, am savarsit slujba Sfantului Maslu la biserica "Sf. Ap. Andrei" de pe teritoriul Penitenciarului nr. 13 Chisinau. Circa 100 de persoane private de libertate au fost unsi cu ulei sfintit.

Serviul divin a fost insotit cu un cuvant de invatatura despre semnificatia slujbei savarsite si importanta sfintelor taine in viata crestinilor. Dupa slujba am vizitat pe detinuti in celule, stropindu-i cu aghiazma, ungindu-i cu ulei sfintit, oferindu-le carti de rugaciune, cruciulite si iconite.

Pr. Maxim Melinti


Articole Asemănătoare
432

Slujitorii (ne)vrednici

Din start spun că nu m-am înarmat împotriva cuiva. Dar nici că voiesc să ating puțin tema și apoi să mă depărtez de la o discuție sinceră, pentru că e o realitate cu care, mai devreme sau mai târziu, fiecare din noi se ciocnește cel puțin o dată în viață. Interesant, însă nu numai lumea […]

Articole postate de același autor
78

Numai aproape de Dumnezeu sufletul îşi află odihnă

Oamenii curajoşi nu se tem niciodată de moarte, de aceea se şi nevoiesc cu mărime de suflet şi lepădare de sine. Şi deoarece îşi pun înaintea lor moartea şi se gândesc la ea zilnic, se pregătesc mai bine duhovniceşte şi se nevoiesc cu mai mult curaj. Astfel biruiesc deşertăciunea şi trăiesc încă de aici în veşnicie cu bucurie […]