Actualitate

Taina Sfântului Maslu la biserica „Sf. Ap. Andrei” de pe teritoriul Penitenciarului nr. 13, Chişinau

3370

„În temniţă am fost şi aţi venit la Mine”(Mt. 25, 36)

Astazi, 4 august, am savarsit slujba Sfantului Maslu la biserica "Sf. Ap. Andrei" de pe teritoriul Penitenciarului nr. 13 Chisinau. Circa 100 de persoane private de libertate au fost unsi cu ulei sfintit.

Serviul divin a fost insotit cu un cuvant de invatatura despre semnificatia slujbei savarsite si importanta sfintelor taine in viata crestinilor. Dupa slujba am vizitat pe detinuti in celule, stropindu-i cu aghiazma, ungindu-i cu ulei sfintit, oferindu-le carti de rugaciune, cruciulite si iconite.

Pr. Maxim Melinti


Articole Asemănătoare
449

Noi trebuie sa ardem pentru dragostea lui Dumnezeu

Pe călugărițele din mănăstire așa le învăța: – Maicilor și surorilor, viața noastră trebuie să fie o continuă rugăciune. Sunt nemulțumit de sfințiile voastre că nu slujiți și nu cântați lui Dumnezeu cu mai multă râvnă. Că noi trebuie sa ardem pentru dragostea Lui. Nu suntem pentru rugăciuni lungi și cu mintea împrăștiată. Ci să […]

Articole postate de același autor
2261

,,Toate sunt îngăduite, dar nu toate sunt de folos”

Prezentarea valorilor religios-morale ale Bisericii într-o formă atractivă datorită progresului tehnic contemporan, poate transforma noile tehnologii informaționale într-o metodă modernă de pastorație, facilitând transmiterea mesajului evanghelic. Pe 29 septembrie ,,Centrul de zi pentru copii și tineri” al bisericii Intrarea Maicii Domnului din comuna Ulmu, raionul Ialoveni a organizat o masă rotundă cu tema ,,Tinerii în […]