Actualitate

Sufletul cunoaşte pe Domnul de aceea îl caută

508

Stareţul avea un gând foarte personal: nu poate să-L caute pe Dumnezeu decât cel ce L-a cunoscut deja şi apoi L-a pierdut. Socotea că orice căutare a lui Dumnezeu e precedată de o anume experienţă a lui Dumnezeu.

Dumnezeu nu sileşte nicidecum omul, ci stă cu răbdare la poarta inimii sale aşteptând cu smerenie momentul în care această inimă I se va deschideDumnezeu Însuşi îl caută pe om înainte ca omul să-L caute pe Dumnezeu. Când, prinzând o clipă prielnică, Domnul Se descoperă omului, numai atunci cunoaşte omul pe Dumnezeu în măsura în care îi este dat, şi începe de acum înainte să-L caute el însuşi pe acest Dumnezeu Care scapă din nou inimii lui.

Arhim. SofronieViata și învățăturile starețului Siluan Athonitul, Editura Deisis, p. 103


Articole Asemănătoare
937

Omul adeseori rânduieşte şi ho­tărăşte pentru toate fără Dumnezeu

Cineva făcuse o crescătorie de peşte şi toată ziua spunea slavă Ţie, Dumnezeule!, pentru că vedea me­reu purtarea de grijă a lui Dumnezeu. Îmi spunea că peştişorul, din clipa când apare şi este mic ca gămă­lia acului, are şi un săculeţ de lichid, ca să se hrăneas­că până ce se va mări şi va putea […]

Articole postate de același autor
381

Biserica și Ministerul Apărării au semnat un acord de colaborare

Miercuri, 26 februarie 2020, Mitropolia Chişinăului şi a Întregii Moldove și Ministerul Apărării au semnat un acord de colaborare. Documentul a fost semnat de către Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir și Ministrul Apărării, Excelența Sa domnul Victor Gaiciuc. La semnarea acordului, din partea Bisericii au mai participat: Președintele Sectorului Sinodal Activitate Pastorală în […]