Actualitate

Să nu ne mândrim cu faptele bune

4

Vine cineva la mine, discutăm despre problema lui și găsim o soluție. Dacă spun: „Ce bine că am fost aici să pot ajuta!” ‒ Hei! Ce cădere! (adică, pentru mine). S-a întâmplat să fiu aici și să pot ajuta. Dar dacă nu eram, Dumnezeu ar fi trimis pe altcineva! Pentru că Domnul spune: „Îi pot ridica pe fiii lui Avraam și din pietre”.

Din păcate, așa stau lucrurile. Omul se mândrește în inima lui. L-am ajutat! L-am ajutat! Dar cine ești tu? Cine?

Și încă ceva... Când cineva vă face un bine, spuneți-i:

‒ Sunteți cu adevărat binecuvântat. Trebuie să-I mulțumim lui Dumnezeu pentru că v-a oferit posibilitatea de a face acest lucru, altfel El ar fi trimis pe altcineva în locul dumneavoastră.

Din Maica Gavrilia. Asceta iubirii, Editura Episcopiei Giurgiului, Giurgiu, 2014, p. 452-453


Articolul Următor
Articole Asemănătoare
93

Cum depăşim singurătatea?

Ce face un om dacă rămâne singur şi cum depăşeşte singurătatea? – Eu am văzut aici nişte oameni care şi-au depăşit cu bine singurătatea [arată spre călugări care şedeau în rândul din faţă]. Cum s-o depăşească? Oamenii toţi se nasc cumva singuri, dacă nu-L dobândeşti pe Hristos, zadarnic ești cu oamenii, dar cea mai sigură […]

Articole postate de același autor
3042

Episcopul Ioan al Sorocii a participat la vernisarea Expoziției de artă plastică contemporană cu tematică creștină „Hristos a Înviat”

În după amiaza zilei de joi, 11 aprilie 2019, Preasfințitul Părinte Episcop Ioan al Sorocii a participat la vernisarea Expoziției de artă plastică contemporană cu tematică creștină „Hristos a Înviat” ce se desfășoară în aceste zile la Centrul Expozițional „Constantin Brâncuși” din municipiul Chișinău. Această activitate este ajunsă la a treia ediție, fiind organizată de […]