Actualitate

Să avem pacea în noi şi apoi o vom răspândi şi celorlalți

252

Trebuie să vă osteniţi să fie pace în casa voastră. Din fiecare dintre noi izvorăşte pacea. Mai întâi trebuie să avem pacea în noi, şi apoi o vom răspândi şi celorlalţi.

Vedeţi că sunt foarte puţini aici pe pământ, cei smeriţi şi blânzi, dar sunt fericiţi. Nu se vatămă, chiar dacă-i răneşti. Oricum te-ai purta cu ei, sunt în pace şi liniştiţi, te plâng doar pe tine că te chinui atât.

Din Starețul Tadei de la Mănăstirea Vitovnița, Pace și bucurie în Duhul Sfânt, Editura Predania, București, 2010, p. 107

 


Articole Asemănătoare
189

Mănăstirea nu este o fugă de responsabilitățile vieții, ci o chemare dumnezeiască

Acea greşită concepţie despre mănăstirile de femei, pe care o împărtăşeai şi tu, este o cugetare lumească. Oamenii nu înţeleg că trebuie să existe o chemare dumnezeiască la această viaţă, chemare fără de care omul nu poate părăsi prin propriile puteri lumea cu plăcerile ei atrăgătoare şi amăgitoare, chiar dacă acestea sunt amestecate adeseori cu […]

Articole postate de același autor
795

Postul cel mare – pregătire și urcuș spre Înviere

Postul cel Mare sau Postul Paștilor este o perioadă pregătitoare pentru Sfintele Paști, fiind asemănat cu o călătorie duhovnicească către Patimile și Învierea Mântuitorului. Deși postul începe abia pe 19 februarie, deja am intrat în perioada premergătoare acestuia, numită Triodul. De câteva zile Biserica, prin slujbele sale, ne introduce în această perioadă de nevoință și […]