Actualitate

Să avem pacea în noi şi apoi o vom răspândi şi celorlalți

257

Trebuie să vă osteniţi să fie pace în casa voastră. Din fiecare dintre noi izvorăşte pacea. Mai întâi trebuie să avem pacea în noi, şi apoi o vom răspândi şi celorlalţi.

Vedeţi că sunt foarte puţini aici pe pământ, cei smeriţi şi blânzi, dar sunt fericiţi. Nu se vatămă, chiar dacă-i răneşti. Oricum te-ai purta cu ei, sunt în pace şi liniştiţi, te plâng doar pe tine că te chinui atât.

Din Starețul Tadei de la Mănăstirea Vitovnița, Pace și bucurie în Duhul Sfânt, Editura Predania, București, 2010, p. 107

 


Articole Asemănătoare
13942

Dacă doreşti să devii în viaţă un om fericit, să fii bun şi harnic

-,,Tot în cartea lui Enoh (între altele, cartea preferată a lui Iisus), se vorbeşte că nu numai oamenii au îngeri păzitori (unii, de care depind destinele altor oameni, au chiar câte doi), dar şi popoarele, dar şi diferite lucruri sau fenomene ale naturii: ploi, râuri, vulcani, furtuni, poduri… Prin urmare, şi unele cărţi, menite să […]

Articole postate de același autor
2136

ÎPS Mitropolit Vladimir, efectuează o vizită în Federația Rusă la festivitățile prilejuite de celebrarea Sf. Mare Cneaz Vladimir, dar și la lucrările Sf. Sinod al BORu

În perioada 27-29 iulie ÎPS Mitropolit Vladimir, efectuează o vizită în Federația Rusă la festivitățile prilejuite de celebrarea Sf. Mare Cneaz Vladimir, dar și la lucrările Sf. Sinod al BORu. La 28 iulie, de ziua pomenirii Sfântului întocmai cu Apostolii cneaz Vladimir, Ziua Creștinării Rusiei, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova a participat la solemnitățile bisericești […]