Actualitate

Să avem pacea în noi şi apoi o vom răspândi şi celorlalți

254

Trebuie să vă osteniţi să fie pace în casa voastră. Din fiecare dintre noi izvorăşte pacea. Mai întâi trebuie să avem pacea în noi, şi apoi o vom răspândi şi celorlalţi.

Vedeţi că sunt foarte puţini aici pe pământ, cei smeriţi şi blânzi, dar sunt fericiţi. Nu se vatămă, chiar dacă-i răneşti. Oricum te-ai purta cu ei, sunt în pace şi liniştiţi, te plâng doar pe tine că te chinui atât.

Din Starețul Tadei de la Mănăstirea Vitovnița, Pace și bucurie în Duhul Sfânt, Editura Predania, București, 2010, p. 107

 


Articole Asemănătoare
5953

În căsătorie, doi fac unul

Relația dintre soț și soție este foarte diferită de perioada romantică a „îndrăgostirii”, care funcționează ca un val uriaș ce ridică barca de pe nisip. În relația soț-soție, fiecare dintre parteneri renunță la ego-ul său. Persoana devine doar o parte dintr-un nou întreg. Pentru a fi fericiți, ambii trebuie să fie fericiți; dacă unul este nefericit, amândoi sunt la […]

Articole postate de același autor
2544

Anticorpii mentali și bunăstarea

În alte epoci, oamenii erau obișnuiți cu necazurile: cu molimele, cu foametea cu războaiele. N-aveau așteptări prea mari de la viață și erau mulțumiți dacă erau sănătoși și aveau ce să pună pe masă. Viața de aici fiind grea, nădejdea și-o puneau mai mult în viața veșnică. Acum e invers. În plus, secerând nestingherite, molimele, […]