Actualitate

Să adormim cu gândul la Dumnezeu!

54

Pot să mă rog toată ziua, toată noaptea, dacă mă culc şi adorm din împrăştiere, mă asemăn cu un păstor care are oi şi n-a închis uşa. Şi a intrat lupul şi le-a sfâşiat. Dacă noi căutăm să ne fure somnul din „Doamne Iisuse…”, pe acea măsură Bunul Dumnezeu ne ajută a birui patimile.

Gândurile sunt săgeţi diavoleşti şi, dacă noi nu stăm de vorbă cu ele, atunci Duhul Sfânt ne dă puteri tari. În timpul zilei adunăm ori lumină ori întuneric. În timpul zilei sunt unele goluri, şi în golurile acelea dacă zic „Doamne Iisuse…”, mă ajută Duhul Sfânt în timpul nopţii.

Din Părintele Proclu Nicău, Lupta pentru smerenie și pocăință, Editura Agaton, Făgăraș, 2010, p. 34


Articole Asemănătoare
Articole postate de același autor
2390

Am învățat de la viață…

Am învățat că mai poți continua mult timp după ce spui că nu mai poți. Am învățat că într-o secundă poți pierde sau câștiga totul. Am învățat că oamenii te pot răni și iubi cu aceeași intensitate. Am învățat că un prieten este comoara cea mai frumoasă de pe pământ. Am învățat că nu este […]