Actualitate

Ne căsătorim ca să ne mântuim împreună!

7785

Să se căsătorească oamenii, dar nu pentru instincte sau pentru alte interese. Să se căsătorească cu gândul să cucerească cu orice chip Împărăţia lui Dumnezeu împreună! O îndemnare continuă unul pentru altul, ca să se poată mântui.

Plăcerile sunt consecinţe ale căsătoriei, nu sunt scopuri. Scopul este tot mântuirea. Este o mare greşeală să te căsătoreşti numai pentru plăcere. Aceasta se termină repede. O lună de miere şi apoi o viaţă de amar!

Este o mare greşeală! Trebuie să vă gândiţi puţin, şi unul, şi altul: „Ne căsătorim ca să ne mântuim împreună!”. Este mai greu, fără discuţie, decât dacă te duci la mănăstire.

Din Ne vorbește Părintele Arsenie, ediția a II-a, volumul al II-lea, Editura Mănăstirea Sihăstria, Vânători Neamț, 2010, p. 68


Articole Asemănătoare
376

„Da, părinte, am distrus toate icoanele”

Vă rugăm să ne spuneţi povestirea cu femeia care a spart icoanele. Am întâlnit cândva un bărbat la Bacău, care, văzându-mă, m-a salutat şi mi-a spus că vrea să-mi ceară sfatul într-o problemă, că nu ştie ce să mai facă cu soţia lui. Şi l-am întrebat ce-i cu soţia lui. Mi-a răspuns: „Soţia mea a […]

Articole postate de același autor
526

Praznicul Înălțării Domnului la biserica „Sfinții Arhangheli” din satul Sudarca, raionul Dondușeni

Enoriașii bisericii  „Sfinții Arhanghli” din satul Sudarca, raionul Dondușeni, în frunte cu părintele paroh, protoiereul Igor Casap, au primit în ziua praznicului Înălțării Domnului nostru Iisus Hristos cu trupul la cer vizita Prea Sfințitului Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, care a oficiat aici Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie. Alături de Prea Sfinția Sa la serviciul divin […]