Actualitate

Ne căsătorim ca să ne mântuim împreună!

7789

Să se căsătorească oamenii, dar nu pentru instincte sau pentru alte interese. Să se căsătorească cu gândul să cucerească cu orice chip Împărăţia lui Dumnezeu împreună! O îndemnare continuă unul pentru altul, ca să se poată mântui.

Plăcerile sunt consecinţe ale căsătoriei, nu sunt scopuri. Scopul este tot mântuirea. Este o mare greşeală să te căsătoreşti numai pentru plăcere. Aceasta se termină repede. O lună de miere şi apoi o viaţă de amar!

Este o mare greşeală! Trebuie să vă gândiţi puţin, şi unul, şi altul: „Ne căsătorim ca să ne mântuim împreună!”. Este mai greu, fără discuţie, decât dacă te duci la mănăstire.

Din Ne vorbește Părintele Arsenie, ediția a II-a, volumul al II-lea, Editura Mănăstirea Sihăstria, Vânători Neamț, 2010, p. 68


Articole Asemănătoare
5766

Nu puteţi sluji la doi domni

După cuvântul Domnului, când duhul cel necurat iese din om, umblă prin locuri fără de apă, căutând odihnă, şi, negăsind, zice: Mă voi întoarce la casa mea, de unde am ieşit. Şi venind, o află măturată şi împodobită. Atunci merge şi ia cu el alte alte şapte duhuri mai rele decât el şi intrând, locuieşte […]

Articole postate de același autor
48

Dar din dar se face Rai….

„Dacă cineva este ascultător al cuvântului, iar nu şi împlinitor, el seamănă cu omul care priveşte în oglindă faţa firii sale; s-a privit pe sine şi s-a dus, şi îndată a uitat ce fel era. Cine s-a uitat însă de aproape în legea cea desăvârşită a libertăţii şi a stăruit în ea, făcându-se nu ascultător […]