Actualitate

Mai fericiți în doi

7750
Un nou studiu a arătat că perechile care merg la biserică împreună sunt mai fericite decît cele care nu o frecventează. Potrivit The Christian Post, studiul, realizat de Institutul de Cercetări ale Familiei (SUA), a constatat că 78% dintre cuplurile care merg la biserică împreună declară că sunt "foarte fericite" sau "extrem de fericite". În schimb, doar 67% dintre cuplurile care nu merg la biserică sunt fericite, și numai 59% din cuplurile în care la biserică merge doar soția. "În mod clar, participarea comună a celor doi și participarea bărbatului au fost asociate cu o calitate a relației (auto-declarată) mai mare", se concluzionează în studiu. De asemenea, s-a constatat că frecventarea bisericii de către bărbat afectează foarte mult fericirea generală a relației, mai mult decît atunci cînd numai femeia participă la slujbe. Motivul pentru aceasta pare a fi faptul că bisericile încurajează bărbații să aibă mai multă grijă și să investească în familiile lor, se adaugă în studiul menționat.

Sursa: http://www.christianheadlines.com

traducere Ion Rotaru


Articole Asemănătoare
175

Duhovnicul în viaţa noastră

Orice credincios, într-un fel, vine şi îşi creează un raport de fiu sau de fiică față de cel care îl/o spovedeşte. Practic însă, nu poţi să urmăreşti pe fiecare, sunt atâţia oameni care-ţi vin în faţă şi nu poţi să zici: „Îl ştiu şi pe acela că l-am spovedit, e fiul meu; o ştiu şi […]

Articole postate de același autor
162

Nu ştii care e planul Cerului…

Ecaterina termi­nase o facultate cu profil economic şi era bine văzută la lo­cul de muncă. Era vorba că va primi postul de Senior Ma­nager, ce se eliberase de curând – dar şeful, pe neaşteptate, a zis încurcat: „Trebuie să căutăm un nou Senior Manager”… Ecaterina a îngheţat: „Adio promovare! Ce e şi cu soarta asta […]