Actualitate

Iubirea de sine este cauza depresiei

15538

Iubirea de sine este cauza depresiei. Faptul că sunteți obsedați și plini de voi înșivă vă aduce la depresie. Să te iubești doar pe tine – înseamnă să trăiești în zădar.

Nu vă iubiți doar pe voi, Iubiți-l pe Dumenzeu și pe aproapele și niciodată nu veți cădea în depresie.

traducere dupa pravmir.ru


Articole Asemănătoare
1550

Cum să înaintăm în viața duhovnicească

„La începătorii vieţii duhovniceşti se întâmplă următoarele: dintr-un cuvânt pe care îl spun, sau dintr-un păcat făcut, se generează înăuntrul lor o mare tulburare. Ar trebui puţin ignorate aceste mici căderi cotidiene, ca să câştige alte lucruri mai înalte. Este mai bine să fim mai jos, dar în pace, decât mai înalţi, dar în tulburare.” […]

Articole postate de același autor
253

Slujbă Arhierească în Duminica Vameșului și a Fariseului la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a săvîrșit în Duminica Vameșului și a Fariseului Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei, fiind înconjurat de soborul slujitorilor Catedralei și de mulțimea credincioșilor. Cu binecuvîntarea Ierarhului, după citirea Sfintei Evanghelii, arhimandritul Savatie (Celacu) a rostit o predică. Cuvîntul de învățătură a […]