Actualitate

În Duminica a VI-a după Cincizecime Prea Sfinţitul Nicodim a liturghisit la Catedrala “Sf. Vasile cel Mare” din Edineț

3009

Prea Sfinţitul Nicodim, Episcop de Edineţ şi Briceni, a oficiat în Duminica a VI-a după Cincizecime și a cinstirii Sfinților Părinți de la cele șase Sinoade Ecumenice Sfînta şi Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala „Sf. Vasile cel Mare” din orașul Edineţ, în fruntea soborului de slujitori ai lăcașului sfînt şi în prezenţa mulţimii credincioşilor.

La final, Ierarhul a adresat credincioşilor un cuvînt de învăţătură în care a explicat pericopele evanghelice ale zilei – de la Matei IX, 1-8, despre vindecarea slăbănogului, și Ioan XVII, 1-13, despre rugăciunea Arhierească a Mîntuitorului Hristos. Prea Sfinția Sa a îndemnat la petrecere în curăție și ferire de păcat, precum și la păstrarea unității și purității credinței noastre ortodoxe, statornicită prin lucrarea Duhului Sfînt în cadrul Sinoadelor Ecumenice.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni


Articole Asemănătoare
227

Pomenirea Sfinților 40 de Mucenici la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

Sfinții 40 de Mucenici sunt prăznuiți de Biserica Ortodoxă, în fiecare an, pe data de 9/22 martie. Acești mucenici au trăit în vremea împăratului Licinius (308-324), prigonitor al creștinilor. Sfinții 40 de Mucenici erau soldați creștini și făceau parte din Legiunea a XII-a Fulminata din Armenia. Aflînd despre credința lor, Agricolae, guvernatorul Armeniei, i-a silit […]

Articole postate de același autor
1767

Mitropolia Moldovei a dat startul Campaniei Filantropice „De Crăciun devii mai bun!”

Vineri, 6 decembrie 2019, cu binecuvântarea și purtarea de grijă a ÎPS Mitropolit Vladimir, Întâistătător al Bisericii Ortodoxe din Moldova, la Centru pentru copii cu necesități speciale „Atenție” din Capitală a fost dat startul Campaniei Filantropice „De Crăciun devii mai bun!”. Demararea campaniei a avut loc printr-un spectacol-concert la începutul perioadei sărbătorilor de iarnă oferit de […]