Actualitate

Îi provocăm pe cei din jurul nostru să vadă în noi ceea ce noi vedem într-înșii

131

Îi provocăm pe cei din jurul nostru să vadă în noi ceea ce noi vedem într-înșii. Dacă încercăm să vedem în ei binele, noblețea, sinceritatea, adevărul, puterea afinității acestor virtuți îi va face să vadă și ei în noi. Dacă, dimpotrivă, nu scurtăm în ei decât răul, tot rău vor vedea și ei în persoana noastră.

Dacă avem față de altul gânduri meschine, geloase, invidioase, disprețuitoare, dacă vrem numaidecât să găsim bestia din ei, numai bestia va veni spre noi, numai ea își va căuta afinitățile în noi.

Swett Orison Marden, op. cit., p. 103


Articolul Următor
Articole Asemănătoare
Articole postate de același autor
87

Eu, câteodată, mă visez în rai…

Eu, câteodată, mă visez în Rai… Într-o ogradă liniștită și cuminte, Unde buneii semănau mălai, Semințe de bostani pentru plăcinte…   La colțul casei flori de liliac Aruncă-n mine ploaie de petale… Și se așază sufletu-mi pe prag, În casa cea din lut, călcat cu paie…   Bujorii în grădină înfloresc, Și crinii și frumoasele […]