Actualitate

Gest emoționant: ÎPS Ioan, mitropolitul Banatului, a invitat o mamă cu patru copii să ia masa împreună cu el

739

Înaltpreasfințitul Părinte Ioan al Banatului a invitat, la finalul slujbei duminicale din Catedrala Mitropolitană,  o mamă cu patru copii, aflată într-o situație financiară precară, să ia masa cu el la Mitropolie.

Potrivit sursei citate, ierarhul a fost impresionat de povestea ei de viață și s-a oferit să îi întindă o mână de ajutor.

„Când am intrat în biserică astăzi m-am întâlnit cu această soră, care nu a strigat în urma mea să o ajut, dar a strigat necazul ei către mine. Are patru copii, a stat pe unde a putut pe aici și acum vrea să se întoarcă acasă”, a spus ierarhul în cuvântul de la finalul liturghiei oficiată, duminică, în Catedrala din Timișoara.

Totodată, Părintele Ioan le-a spus tuturor mamelor prezente în lăcașul de cult că oricare putea fi „în durerea și necazul ei” și a făcut un apel la pentru ajutorarea femeii ca „să ajungă acasă și să treacă peste pragul iernii”.

La final, ierarhul a îndemnat ca atunci când trecem „pe lângă cineva în necaz să ne oprim așa cum s-a oprit Hristos și a mângâiat pe acea femeie cananeiancă”.

 
 
sursa basilica.ro

Articole postate de același autor
3420

„Chipul femeii creştine în lumea de astăzi” – tema discuţiei la Colegiul de Construcţii din Chişinău

La eveniment a fost invitat preotul Octavian Moşin, preşedintele Asociaţiei Studenţilor Creştini Ortodocşi. Părintele a dialogat cu mai multe domnişoare, care sunt pe calea întrebărilor, încercând să prezinte chipul femeii în societatea contemporană. S-a vorbit despre virtuţile femeii, provocările vârstei şi, în general, despre viaţă ca înfrânare. Au urmat întrebări din partea domniţelor, cele mai […]