Actualitate

Gest emoționant: ÎPS Ioan, mitropolitul Banatului, a invitat o mamă cu patru copii să ia masa împreună cu el

736

Înaltpreasfințitul Părinte Ioan al Banatului a invitat, la finalul slujbei duminicale din Catedrala Mitropolitană,  o mamă cu patru copii, aflată într-o situație financiară precară, să ia masa cu el la Mitropolie.

Potrivit sursei citate, ierarhul a fost impresionat de povestea ei de viață și s-a oferit să îi întindă o mână de ajutor.

„Când am intrat în biserică astăzi m-am întâlnit cu această soră, care nu a strigat în urma mea să o ajut, dar a strigat necazul ei către mine. Are patru copii, a stat pe unde a putut pe aici și acum vrea să se întoarcă acasă”, a spus ierarhul în cuvântul de la finalul liturghiei oficiată, duminică, în Catedrala din Timișoara.

Totodată, Părintele Ioan le-a spus tuturor mamelor prezente în lăcașul de cult că oricare putea fi „în durerea și necazul ei” și a făcut un apel la pentru ajutorarea femeii ca „să ajungă acasă și să treacă peste pragul iernii”.

La final, ierarhul a îndemnat ca atunci când trecem „pe lângă cineva în necaz să ne oprim așa cum s-a oprit Hristos și a mângâiat pe acea femeie cananeiancă”.

 
 
sursa basilica.ro

Articole postate de același autor
2758

Expoziția ”Mâinile mamei” și festivalul cântecului pascal ”Hristos a înviat” desfășurat la Călărași

A devenit deja o tradiție frumoasă ca în fiecare an de Duminica Mironosițelor, cu binecuvântarea Preasfințitului PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, în Episcopia noastră să se desfășoare Festivalul Cântecului Pascal “Hristos a Înviat” și expoziția de Paști “Mâinile Mamei”. Aflată la a XI-a ediție în acest an, expoziția a propus spre atenția vizitatorilor produse […]