Actualitate

Duminica a XXX-a după Pogorârea Duhului Sfânt, la Catedrala Episcopală din Soroca

1941

În Duminica a XXX-a după Pogorârea Duhului Sfânt, ziua pomenirii Sfântului Ierarh Ioasaf, Episcop de Belgorod, PS Ioan, Episcopul Sorocii a slujit Sfânta Liturghie în Catedrala Episcopală „Adormirea Maicii Domnului” din municipiul Soroca.

În timpul slujbei, Ierarhul le-a vorbit credincioșilor despre Evanghelia în care este relatată minunea vindecării celor zece leproşi.

Evanghelia de astăzi ne îndeamnă ca în fiecare clipă a vieţii noastre să ne exprimăm recunoştinţa faţă de Dumnezeu de la care ne vine tot binele.

Și în această Duminică, creștinii prezenți la biserică s-au spovedit și au primit Sfânta Euharistie, privind cu nădejde și așteptare către praznicul Pruncului Mântuitor.

Sursa: http://ioanmosnegutu.info/


Articole postate de același autor
735

Răzbunarea memoriei sau institutul agricol a închis catedrala din Chisinau

Căderea, prin simplă răsfoire de carte a unor date deosebit de importante pentru cercetăror, cred că este o normă. Anume din răsfoire fără scop am descoperit două noutăți din istoria fostului Institut Agricol „M.V. Frunze”: (i) raportul unei societăți a nobilimii basarabene care intenționa în anii 1905-1907 să transfere un institut din Polonia la Chișinău […]