Actualitate

„Dacă mă iubești…dă-Mi păcatele tale”

7716

Un om îşi dorea foarte mult să-I mulțumească lui Dumnezeu și se ruga în felul următor: "Doamne,ce aş putea să-Ţi ofer ". Într-o zi Dumnezeu i-a răspuns: "Nu am nevoie de nimic. Tot ce ai, deja este al Meu, căci Eu ţi le-am dat."

Omul însă a insistat: "Cum aş putea totuşi să-Ţi răsplătesc, ce aş putea să-Ţi dau". Atunci Dumnezeu i-a zis: "Dacă mă iubești...dă-Mi păcatele tale."


Articole Asemănătoare
128

Trebuie să învățam oamenii să-L iubească pe Dumnezeu cu iubirea unui copil

Atâta vreme cât omul va aștepta rezultatul rugăciunii sale, nu-l va vedea niciodată, căci principiul însăși al acestei rugăciuni este greșit. Este suficient să ne rugam la Dumnezeu cu simplitate și smerenie ca El să ne acorde harul Său. Omul smerit crede în Dumnezeu și nu se întreabă dacă Dumnezeu îl aude sau nu. Trebuie să […]

Articole postate de același autor
2751

117 persoane s-au convertit la Ortodoxie în Congo

117 persoane din Pointe Noire și Dolisie au primit Taina Botezului la sfârșitul lunii decembrie a anului trecut, informează Mitropolia de Congo-Brazzaville și Gabon. Slujba Botezului a fost oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Pantelimon, conducătorul eparhiei aflate în subordinea Patriarhiei Alexandriei. Cei 72 de catehumenii din Point-Noire au primit Botezul în ajunul Crăciunului, în baptiseriul aflat în proximitatea […]