Actualitate

Cum voi răspunde chemării lui Dumnezeu?

117

Când va binevoi Domnul să Se apropie de noi într-atât încât să ne putem înfăţişa Lui, atunci va începe soarta noastră, atunci ne va apărea în faţă întrebarea: cum voi răspunde chemării lui Dumnezeu?

Desigur, teoretic vorbind, cu toţii suntem gata să răspundem apelului cu un acord necondiţionat, cu hotărâre necondiţionată. În fapt, însă nu este întotdeauna aşa. Până nu suntem puşi în faţa încercărilor, până credinţa noastră, fidelitatea noastră, nu sunt încercate prin pericol şi risc – suntem gata; iar dacă ne apare în faţă încercarea propriu-zisă, nu mai răspundem acesteia cu aceeaşi pregătire.

Antonie Bloom, Mitropolitul SurojuluiDespre întâlnirea cu Dumnezeu, traducere de Mihai Costiș, Editura Cathisma, București, 2007, p. 19-20


Articole Asemănătoare
893

„Lăsați cititul, haideți să ne rugăm!”

De multe ori ne rugăm doar de atât că trebuie să o facem, fără a încerca să ne dăm seama că orice rugăciune este și o convorbire cu Dumnezeu, că fiecare cuvânt pe care îl citim sau spunem, este auzit deDumnezeu.  Dumnezeu știe slăbiciunile și neputințele noastre și nu ne cere imposibilul. El dorește numai […]

Articole postate de același autor
65

Este bine sa avem frică de duhovnic?

Mi-e teamă de duhovnic. Este bine sau este rău? – Nu cred că este rău să avem frică față de duhovnic sau față de stareț. Frica de Dumnezeu este un dar care ne păzește. Și așa trebuie să vedem și frica față de duhovnic sau față de stareț, ca pe un dar care ne păzește. […]