Actualitate

Cum alungăm tristețea?

354

Odată Stareţul Efrem Katunakiotul ne-a mărturisit: „La fiecare patru-cinci ani Dumnezeu îngăduie să vină peste mine un val de tristeţe. Gânduri de descurajare, de deznădejde înconjoară sufletul. Atunci este nevoie de răbdare până trece valul. Dar este bine ca nimeni să nu te observe. 

Să rămâi şi în bucurie şi în întristare acelaşi, liniştit şi cuviincios în afară şi netulburat înlăuntru. M-am adăpat din destul din cele mai dulci izvoare ale Raiului, dar am avut grijă să nu mă mândresc. Am băut şi din apele amare ale iadului, dar am avut grijă să nu fiu înghiţit de deznădejde”.

Din Ieromonah Iosif Aghioritul, Stareţul Efrem Katunakiotul, Editura Evanghelismos, Bucureşti, 2004, p. 52


Articole Asemănătoare
12082

Să nu-ţi deschizi inima ta niciodată fără trebuinţă

Nu trebuie să-ţi deschizi inima ta niciodată fără trebuinţă. Dintr-o mie, nu ştii de se va putea găsi măcar unul, care ar fi în stare să păstreze taina ta. Şi când noi înşine nu o vom putea păstra în sufletul nostru, cum putem nădăjdui că ea ar putea fi păstrată de alţii? Cu omul simplu […]

Articole postate de același autor
143

A avut loc adunarea ordinară a preoților din Protopopiatul Drochia

Recent, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir, în incinta Catedralei cu hramul Adormirea Maicii Domnului din orașul Drochia a avut loc adunarea ordinară a preoților din protopopiat. După rugăcine, Protopopul de Drochia, Prot. mitr. Pavel Vuluța a venit cu un cuvânt de învățătură și încurajare duhovnicească, adresat preoților, după care a reaminit despre necesitatea implicării directe a preoților […]