Actualitate

Cum alungăm tristețea?

345

Odată Stareţul Efrem Katunakiotul ne-a mărturisit: „La fiecare patru-cinci ani Dumnezeu îngăduie să vină peste mine un val de tristeţe. Gânduri de descurajare, de deznădejde înconjoară sufletul. Atunci este nevoie de răbdare până trece valul. Dar este bine ca nimeni să nu te observe. 

Să rămâi şi în bucurie şi în întristare acelaşi, liniştit şi cuviincios în afară şi netulburat înlăuntru. M-am adăpat din destul din cele mai dulci izvoare ale Raiului, dar am avut grijă să nu mă mândresc. Am băut şi din apele amare ale iadului, dar am avut grijă să nu fiu înghiţit de deznădejde”.

Din Ieromonah Iosif Aghioritul, Stareţul Efrem Katunakiotul, Editura Evanghelismos, Bucureşti, 2004, p. 52


Articole Asemănătoare
82

Postul face mari minuni

Acela pe care-l doare stomacul sau nu are gust de mâncare, acela nu-i bolnav trupeşte, ci sufleteşte. N-a postit şi boala i-a venit de la prea multă mâncare. Acesta n-are nici o dezlegare de la Dumnezeu. Postul face mari minuni. A făcut în trecut şi va face în vecii vecilor. El nu ne lasă să […]

Articole postate de același autor
308

Mii de pelerini au participat, la Mănăstirea Petru-Vodă, la slujba de pomenire a părintelui Iustin Pârvu

Mii de pelerini au fost prezenți, sâmbătă dimineața, la Mănăstirea Petru-Vodă, pentru a participa la slujba de pomenire a patru ani de la moartea arhimandritului Iustin Pârvu. Comunicatul Mănăstirii Petru-Vodă: „La pomenirea „celui mai iubit dintre sfinții români”, vedem împlinit cuvîntul care tălmăcește cauza iubirii noastre dumnezeiești către Părintele Justin: „pentru că el ne-a iubit […]