Actualitate

Cum alungăm tristețea?

358

Odată Stareţul Efrem Katunakiotul ne-a mărturisit: „La fiecare patru-cinci ani Dumnezeu îngăduie să vină peste mine un val de tristeţe. Gânduri de descurajare, de deznădejde înconjoară sufletul. Atunci este nevoie de răbdare până trece valul. Dar este bine ca nimeni să nu te observe. 

Să rămâi şi în bucurie şi în întristare acelaşi, liniştit şi cuviincios în afară şi netulburat înlăuntru. M-am adăpat din destul din cele mai dulci izvoare ale Raiului, dar am avut grijă să nu mă mândresc. Am băut şi din apele amare ale iadului, dar am avut grijă să nu fiu înghiţit de deznădejde”.

Din Ieromonah Iosif Aghioritul, Stareţul Efrem Katunakiotul, Editura Evanghelismos, Bucureşti, 2004, p. 52


Articole Asemănătoare
0

Un preot bun, după câțiva ani ridică satul, iar unul slab strică totul

Lui Iisus „I s-a făcut milă de popor…” (Matei 14, 14). Toată viaţa şi lucrarea lui Hristos pe pământ dovedesc mila Sa nemărginită faţă de om. Pilda Lui sunt datori să o urmeze slujitorii Săi, preoţii. Preotul nu este al lui, nici al familiei lui, ci trebuie să se dăruiască total marii familii din biserică. […]

Articole postate de același autor
836

Diferența dintre stareț, povățuitor duhovnicesc și duhovnic

Povățuitorul duhovnicesc este cel care are har de la Dumnezeu. Repet ca să devină conștiință, fiindcă depistăm și idolatrizarea persoanei, cât și manifestări antibisericești de tip sectar ale unora dintre creștinii noștri. De asemenea, confundăm etosul monahal cu cel mirenesc, lucru care este o provocare față de a opta Taină, după Sfântul Grigorie Teologul, monahismul. […]