Actualitate

Cum alungăm tristețea?

338

Odată Stareţul Efrem Katunakiotul ne-a mărturisit: „La fiecare patru-cinci ani Dumnezeu îngăduie să vină peste mine un val de tristeţe. Gânduri de descurajare, de deznădejde înconjoară sufletul. Atunci este nevoie de răbdare până trece valul. Dar este bine ca nimeni să nu te observe. 

Să rămâi şi în bucurie şi în întristare acelaşi, liniştit şi cuviincios în afară şi netulburat înlăuntru. M-am adăpat din destul din cele mai dulci izvoare ale Raiului, dar am avut grijă să nu mă mândresc. Am băut şi din apele amare ale iadului, dar am avut grijă să nu fiu înghiţit de deznădejde”.

Din Ieromonah Iosif Aghioritul, Stareţul Efrem Katunakiotul, Editura Evanghelismos, Bucureşti, 2004, p. 52


Articole Asemănătoare
125

Nici tu însuţi nu doreşti mântuirea ta aşa cum vrea El să te mântuiască pe tine!

Mulţi din cei ce greşesc zic adesea: „Sunt plin de întinăciune, cum voi putea să mă apropii de Dumnezeu şi cum voi putea să-L rog pe El, fiind eu cuprins de greşeli diavoleşti?” Frate, oare eşti silit şi lipsit de îndrăzneală? Tocmai pentru aceasta să vii, ca să afli îndrăzneală mare. Că oare Dumnezeu este un […]

Articole postate de același autor
3706

Prot. mitr. Mihail Postoroncă a fost condus pe ultimul drum pământesc

Căci călători şi pribegi suntem noi înaintea Ta, Doamne” (I Paralipomena 29,15) Vineri, 9 noiembrie 2018, mulțime de credincioși, preoți și apropiați ai familiei regretatului părinte Mihail Postoroncă, s-au adunat la Biserica cu hramul „Sfinții Trei Ierarhi” din incinta Academiei de Teologie Ortodoxă din Chișinău, pentru a petrece pe ultimul drum pământesc, pe nou-adormitul Protoiereu […]