Actualitate

Cea de a doua zi de lucru a plenarei Adunării Intersobornicești

216

La 24 ianuarie 2017, în Sala soboarelor bisericești a catedralei episcopale sobornicești „Hristos Mântuitorul” sub președinția Sanctității Sale Patriarhul Moscovei și al întregii Rusii Chiril a început cea de a doua zi de lucru a plenarei Adunării Intersobornicești a Bisericii Ortodoxe Ruse.

La această întrunire din partea Bisericii Ortodoxe din Moldova participă Înaltpreasfinţitul Mitropolit Vladimir.

În ordinea de zi a ședinței a fost pus în discuţie proiectul de document „Cu privire la aspectele canonice ale căsătoriei bisericești”.

Sursa: http://www.patriarchia.ru/md/


Articole Asemănătoare
Articole postate de același autor
2319

Seară de film duhovnicesc

Miercuri, 12 septembrie 2018,  ora 18.30, vă invităm la Biserica «Întâmpinarea Domnului» din incinta USM la o nouă seară duhovnicească în cadrul căreia vom viziona filmul ”Prizonierii fericirii” – un documentar despre Athosul Rusiei, mănăstirea Solovetski (Solovski). Invitații acestei seri sunt: Andrei Dumbrăveanu, doctor habilitat, conf. univ., Facultatea de Jurnalism și Științe ale comunicării, Universitatea de […]