Actualitate

Biserica USM şi-a serbat hramul

3971

E o frumoasă tradiţie ca de praznicul „Întâmpinarea Domnului” – hramul Universităţii de Stat din Moldova, să se adune mulţime de tineri în acest sfânt locaş.

Sute de studenţi, dar şi profesori, colaboratori şi credincioşi de rând, au intrat în biserică să-i mulţumească lui Dumnezeu pentru toate binefacerile.

În dimineaţa zilei, în dangătul clopotelor, au poposit mai mulţi slujitori şi credincioşi la Liturghia praznicală.

Slujba a fost oficiată în sobor de preoţi, avându-l drept protos pe părintele Octavian Moşin, parohul bisericii.

La slujbă s-a rugat şi conducerea USM, în persoana rectorului Gheorghe Ciocanu, a prorectorilor, decanilor şi altor colaboratori.

La finele slujbei a avut loc sfinţirea lumânărilor conform unui cin aparte, iar credincioşii au fost binecuvântaşi cu agheasmă.

În predica sa, părintele Octavian s-a referit la tineri şi ortodoxie, la importanţa unei vieţi curate trăite în Hristos. Apoi i-a felicitat cu prilejul sărbătorii, îndemnându-i spre o viaţă înduhovnicită.


Articole postate de același autor
4825

Putem accepta să ne căsătorim fără dragoste?

Un proverb spune: „Prin răbdare ajungi să iubești”, trebuie să acceptăm să ne căsătorim fără dragoste? Dragostea adevărata se dobândește pe parcursul întregii vieți. Ea este un dar Dumnezeiesc care se dă după har. Pentru a ajunge la o astfel de dragoste e nevoie să dobândim acest har și să-l păstrăm. Iar căsătoria cinstită este […]