Actualitate

Biserica USM şi-a serbat hramul

3980

E o frumoasă tradiţie ca de praznicul „Întâmpinarea Domnului” – hramul Universităţii de Stat din Moldova, să se adune mulţime de tineri în acest sfânt locaş.

Sute de studenţi, dar şi profesori, colaboratori şi credincioşi de rând, au intrat în biserică să-i mulţumească lui Dumnezeu pentru toate binefacerile.

În dimineaţa zilei, în dangătul clopotelor, au poposit mai mulţi slujitori şi credincioşi la Liturghia praznicală.

Slujba a fost oficiată în sobor de preoţi, avându-l drept protos pe părintele Octavian Moşin, parohul bisericii.

La slujbă s-a rugat şi conducerea USM, în persoana rectorului Gheorghe Ciocanu, a prorectorilor, decanilor şi altor colaboratori.

La finele slujbei a avut loc sfinţirea lumânărilor conform unui cin aparte, iar credincioşii au fost binecuvântaşi cu agheasmă.

În predica sa, părintele Octavian s-a referit la tineri şi ortodoxie, la importanţa unei vieţi curate trăite în Hristos. Apoi i-a felicitat cu prilejul sărbătorii, îndemnându-i spre o viaţă înduhovnicită.


Articole postate de același autor
114

Să avem grijă ce ne dorim, căci Dumnezeu ne poate îndeplini cererea

Sunt obosit de atâta muncă și de văzut aceeași oameni în drum spre serviciu. Ajung acasă și nevasta-mi servește același fel de mâncare la cină. Vreau să intru în baie, apoi să intru în camera mea, să mă întind în pat, să stau liniștit la televizor, dar fiica mea nu mă lasă, pentru că ea […]