Actualitate

Vinerea mare. Denia Prohodului Domnului la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

1224

În Sîmbăta Mare prăznuim îngroparea dumnezeiască a Mîntuitorului nostru Iisus Hristos și pogorîrea în iad, prin care neamul nostru, fiind chemat din stricăciune, a fost mutat spre viață veșnică.

Înaltpreasfințitul Nicodim, Arhiepiscop de Edineț și Briceni, a săvîrșit în seara zilei Vinerii celei Mari, după rînduiala cuvenită, slujba Vecerniei, a Pavecerniței și a Utreniei Sîmbetei Patimilor cu slujba Prohodului Domnului la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei.

Sursa: eparhia-edinet.md


Articole postate de același autor
1118

Intrarea Maicii Domnului în Biserică sărbătorită prin slujbă arhierească la Catedrala Episcopală din mun. Ungheni

Pe 4 decembrie, 2022, în Duminica a XXV-a după Pogorârea Duhului Sfânt, când este sărbătorită și Intrarea Maicii Domnului în Biserică Înaltpreasfințitul PETRU, Arhiepiscop de Ungheni și Nisporeni, a oficiat Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Episcopală din mun. Ungheni. În dimineața zilei, Chiriarhul a fost întâmpinat de preoții și credincioșii prezenți. În timpul Sfintei Liturghii au fost înălțate rugăciuni de slavă și mulțumire […]