Actualitate

VIDEO: Publicul de la „Românii au talent”, înlăcrimat după ce corul de copii al unei parohii vrâncene a cântat: „Românie, țară veche, nu lăsa români să plece, nu-i lăsa să plece!”

5669

Dumnezeu cel Bun și Sfânt
ne-a dăruit acest pământ,
Românie, țara mea,
dar au plecat prea mulți din ea.

Românie, țară dragă,
primește-ne acasă iară!
Românie, Românie,
ne arde dorul de tine!

Românie, țară veche,
țară mândră veche,
nu lăsa români să plece,
nu-i lăsa să plece!

Dacă românii tăi pleacă,
dacă ei mai pleacă,
rămâne țara săracă,
rămâne săracă.

Ni-i rușine și să spunem,
Doamne, cum să spunem?
Ce-am avut, ce-am fost odată,
noi am fost odată…

Munții noștri aur poartă,
munții aur poartă,
noi cerșim din poartă-n poartă,
tot din poartă-n poartă.

Noi ne-am depărtat prea iute
de pământurile noastre
și-am ajuns străini prin lume,
depărtați de frați și case.

Am uitat de monumente,
de Oarba, Mărășești, Moisei,
de troița de la poartă,
să-ți faci cruce-n dreptul ei.

Românie, țară veche,
țară mândră veche,
nu lăsa români să plece,
nu-i lăsa să plece!

Dacă românii tăi pleacă,
dacă ei mai pleacă,
rămâne țara săracă,
rămâne săracă.

Ni-i rușine și să spunem,
Doamne, cum să spunem?
Ce-am avut, ce-am fost odată,
noi am fost odată…

Munții noștri aur poartă,
munții aur poartă,
noi cerșim din poartă-n poartă,
săracă țară bogată!


Articole postate de același autor
431

Lumea a devenit ca o casă de nebuni!

Prăpastia generațiilor! Copii cei mici adorm la miezul nopții, deși ar trebui să adoarmă odată cu apusul soarelui. Sunt închiși în blocuri, în betoane și intră în programul celor mari. Ce să facă copiii, ce să facă și părinții? Vin copiii și-mi spun: ,,Nu ne înțeleg părinții”. Vin și părinții și-mi spun: ,,Copiii noștri nu […]