Actualitate

Viaţa nu se trăieşte prin comparaţie

414

De obicei, noi ne tot uităm în dreapta şi în stânga şi am vrea să ştim unele şi altele despre alţii, dar nu ne gândim destul de mult să-I urmăm Domnului Hristos, independent de ceea ce fac alţii. Chiar dacă nu se creează o atmosferă pentru urmarea lui Hristos, noi să fim dispuşi să-I urmăm Domnului cum a zis către Sfântul Apostol Petru: „Ce-ţi este ţie, tu urmează-Mi Mie”.

Nu ştiu dacă ne-am gândit vreodată că acest cuvânt, „Tu urmează-Mi Mie”, este ultimul cuvânt rostit de Domnul Hristos cuprins în Sfânta Evanghelie de la Ioan. Viaţa nu se trăieşte prin comparaţie.

Din Arhimandritul Teofil Părăian, Veniţi de luaţi bucurie, Editura Teognost, Cluj-Napoca, 2001, p. 171


Articole Asemănătoare
674

Prin tăcere scăpăm de osândă, de clevetire, de vorbă deşartă şi învăţăm a ne ruga

Odată, vorbind cu ucenicii, le-a spus: – Monahismul de astăzi este cu şcoală multă, dar cu practică puţină! Grija vieţii pământeşti, uitarea făgăduinţelor călugăreşti, lăcomia şi slava deşartă sunt bolile principale care bântuie acum. În capul obştii trebuie oameni mai ales cu viaţă, nu numai cu şcoală. Însă, dacă ne vom sili să mergem pe […]

Articole postate de același autor
44

Ce-l face pe om…OM… ?

Mă-ntrebam ce-l face pe om…OM. Câte trebuie omul să înțeleagă și să îndeplinească în viața-i scurtă pe pământ ca să-și atingă rangul la care e chemat; ca să-și desăvârșească omenia, statutul de ființă cu potențial ceresc, frumusețea chipului din el, măreția inimii, slava dragostei și deplinătatea credinței. Cum trebuie să fie omul în astă viață […]