Actualitate

Vă rog să vă lăsați de fumat. Se moare greu de plămâni

1451

-Fumatul este un păcat?

-Nu, mă, luați amendă. Nu e păcat. Închipuiți-vă dacă Biserica făcea ea proiectul ăsta de lege. Ce ne auzeam: Nenorociții de popi! Nu le mai ajunge tămâia, ne-au luat și țigările. Prăpădiții de ei. Fumatul este un păcat pentru că miroase. Pute. Pe mine mă termină acum când văd că au ieșit toți disperați pe străzi. S-au umplut străzile de fumători. Am văzut într-o zi o doamnă nervoasă, pipa ca…aveam eu un coleg în armată de nu-i mai deosebeai degetele de filtru…. pătimaș acolo. M-a pufnit râsul. În sine, fumatul este un act de intimitate. Nu-i așa simplu să fii fumător. Mie îmi pare rău că tata a fumat. În numele tatălui meu, vă rog să vă lăsați de fumat. Se moare greu de plămâni. Se moare foarte greu.

 

Fragment din seară duhovnicească organizată de ASCOR, filiala Cluj-Napoca cu tema "De la a spune la a face"


Articole Asemănătoare
4216

La Chișinău a avut loc Conferința cu tematica: „Tinerii între moarte și Înviere”

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, Rector al Academiei de Teologie Ortodoxă din Moldova, joi, 18 mai 2017, în incinta instituției, a avut loc conferința cu tematica: „Tinerii între moarte și Înviere”. Deschiderea conferinței a fost făcută de către Decanul Facultății, Prot. Andrei Oistric, care a rostit un cuvânt de salut […]

Articole postate de același autor
128

Duminica a V-a după Înviere, la Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului” din Chișinău

La 26 mai 2019, în Duminica a V-a după Înviere, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Mitropolit Vladimir, Preasfințitul Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan a liturghisit în Catedrala Mitropolitană ”Nașterea Domului” din Capitală. Ierarhului i-au coliturghisit soborul de preoți și diaconi ai sfântului locaș, în prezența numeroșilor credincioși veniți să participe la serviciul divin duminical. PS Ioan […]