Actualitate

Vă rog să vă lăsați de fumat. Se moare greu de plămâni

1448

-Fumatul este un păcat?

-Nu, mă, luați amendă. Nu e păcat. Închipuiți-vă dacă Biserica făcea ea proiectul ăsta de lege. Ce ne auzeam: Nenorociții de popi! Nu le mai ajunge tămâia, ne-au luat și țigările. Prăpădiții de ei. Fumatul este un păcat pentru că miroase. Pute. Pe mine mă termină acum când văd că au ieșit toți disperați pe străzi. S-au umplut străzile de fumători. Am văzut într-o zi o doamnă nervoasă, pipa ca…aveam eu un coleg în armată de nu-i mai deosebeai degetele de filtru…. pătimaș acolo. M-a pufnit râsul. În sine, fumatul este un act de intimitate. Nu-i așa simplu să fii fumător. Mie îmi pare rău că tata a fumat. În numele tatălui meu, vă rog să vă lăsați de fumat. Se moare greu de plămâni. Se moare foarte greu.

 

Fragment din seară duhovnicească organizată de ASCOR, filiala Cluj-Napoca cu tema "De la a spune la a face"


Articole Asemănătoare
210

Nimic nu este mai rău decât nemulţumirea

Nimic nu este mai rău decât nemulţumirea. Bunătăţile ce le au cei fără de minte nu le recunosc că le au de la Dumnezeu, ci cred că le au ei din priceperea şi chivernisirea lor. Averea ce-o au, nemulţumitorii zic că au câştigat-o prin procopseala şi sârguinţă lor cea multă. Sănătatea lor socotesc că se […]

Articole postate de același autor
10705

Turcia: un deputat al celui mai mare partid de opoziție s-a convertit la Ortodoxie

O femeie, deputat al celui mai mare partid de opozitie din Turcia – Partidul Popular Republican – Șelin Saye Böke, a adoptat Ortodoxia. Într-un interviu acordat presei turcesti, deputatul din Izmir (Smirna), Șelin Saye Böke, a confirmat faptul că s-a convertit cu adevărat la Ortodoxie si ca a fost botezata în Iskenderun (Alexandretta), într-o biserica […]