Actualitate

Un an fără de Nicolae Dabija

1692

Acum un an, la 12 martie, ne-a zguduit vestea trecerii la Domnul a fratelui Nicolae Dabija. De atunci tot suntem în doliu. Ne lipsește omul care ne inspira, călăuzea și încuraja.

Mulțime de credincioși, rude și apropiați ai scriitorului s-au adunat în dimineața zilei de sâmbătă la biserica USM, pentru a participa la slujba parastasului.

A urmat o rugăciune comună la mormânt, îmbinată cu lacrimi și depănări de amintiri ale celor veniți să-și amintească de acest om plin de dăruire neamului, culturii, scrisului și credinței.

Dumnezeu să-l odihnească în pace!


Articole postate de același autor
2932

Sfânta Cuvioasă Parascheva – O tinerețe închinată lui Hristos – Înregistrare din cadrul Serilor Duhovnicești USM

Miercuri, 27 octombrie, ora 19:00, în ziua prăznuirii Sfintei Parascheva, în cadrul Serilor duhovnicești USM, a avut loc o întâlnire de suflet cu tema ”Sfânta Cuvioasă Maică Parascheva – O tinerețe închinată lui Hristos”. Invitatul întâlnirii, Protosinghel Maxim Vlad, asistent universitar la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Constanța și slujitor al Catedralei Arhiepiscopale ”Sfinții Apostoli […]