Actualitate

Un an fără de Nicolae Dabija

1697

Acum un an, la 12 martie, ne-a zguduit vestea trecerii la Domnul a fratelui Nicolae Dabija. De atunci tot suntem în doliu. Ne lipsește omul care ne inspira, călăuzea și încuraja.

Mulțime de credincioși, rude și apropiați ai scriitorului s-au adunat în dimineața zilei de sâmbătă la biserica USM, pentru a participa la slujba parastasului.

A urmat o rugăciune comună la mormânt, îmbinată cu lacrimi și depănări de amintiri ale celor veniți să-și amintească de acest om plin de dăruire neamului, culturii, scrisului și credinței.

Dumnezeu să-l odihnească în pace!


Articole postate de același autor
3502

Dragostea și ghețarii din sufletele soților

Gheţarii Antarcticii se topesc odată cu creşterea temperaturii. Acelaşi lucru este valabil şi cu gheţarii pe care îi poartă în suflet soţii. Se vor sfărâma prin căldura (şi nu prin îngheţul) relaţiilor dintre ei. Aici, primul cuvânt îl are soţia, pentru că pe aceasta Dumnezeu a dăruit-o cu dragoste şi candoare. Să uite cârtirea ei […]