Actualitate

“Lăsaţi-i, sunt din Legea cea veche”

14117

Fiind vorba despre unii oameni care, în lume fiind, se poartă corect, nu fură, nu mint, nu desfrâneaza, Părintele a spus: “Lăsaţi-i, sunt din Legea cea veche. Acolo zice: Să nu …, să nu …

Dar găndiţi-vă că Mântuitorul zice de nouă ori: “Fericiţi sunt …, dar nu despre cei ce nu mint, nu fură şi nu desfrânează.

Pr. Arsenie Boca, “Despre dragostea lui Dumnezeu faţă de oameni”, pag. 110 Ed. Credinţa strămoşească, 2010


Articole Asemănătoare
12798

Omul – un sfânt în devenire

”- Cine sunt eu? – Un sfânt în devenire! Dar ai dreptul să devii cel mai mare păcătos! Tu alegi.” (Maica Siluana, conf. Botoșani, Trei opțiuni, două împărășiri, o persoană)

Articole postate de același autor
619

Învaţă-mă să fac voia Ta, că Tu eşti Dumnezeul meu

Ce trebuinţă ai, omule, să cauţi cărţi multe, care să te povăţuiască pe tine spre folos şi să întrebi pe toţi dascălii, zicând: „Spuneţi-mi, cum mă voi mântui?”. Iată, toate cărţile cele învăţătoare în două cuvinte încap, adică: întru frica lui Dumnezeu şi întru a avea pe Domnul înaintea ochilor, totdeauna. Să iei aminte la […]