Actualitate

“Lăsaţi-i, sunt din Legea cea veche”

14167

Fiind vorba despre unii oameni care, în lume fiind, se poartă corect, nu fură, nu mint, nu desfrâneaza, Părintele a spus: “Lăsaţi-i, sunt din Legea cea veche. Acolo zice: Să nu …, să nu …

Dar găndiţi-vă că Mântuitorul zice de nouă ori: “Fericiţi sunt …, dar nu despre cei ce nu mint, nu fură şi nu desfrânează.

Pr. Arsenie Boca, “Despre dragostea lui Dumnezeu faţă de oameni”, pag. 110 Ed. Credinţa strămoşească, 2010


Articole Asemănătoare
1906

„Doamne, astăzi mă voi descurca și fără Tine”

Când oamenii nu se roagă dimineața, ei de parcă ar spune: „Doamne, astăzi mă voi descurca și fără Tine”. Cei care nu se roagă seara, sunt asemenea celor nouă nerecunoscători vindecați de lepră de către Hristos. Arhimandritul Eleazar (Ivanov)

Articole postate de același autor
276

Noi înşine ne scurtăm timpul vieţii

Unii spun că viaţa noastră este destul de scurtă. Credem, însă, că noi înşine ne scurtăm timpul vieţii prin lipsa de măsură, prin reaua întrebuinţare a lucrurilor şi prin pervertirea obiceiurilor. Dacă ne folosim viaţa cu respect, cu socotinţă şi cumpătare, atunci aceasta este cu siguranţă destul de lungă. Omul, în general, nu apreciază timpul, […]