Actualitate

“Lăsaţi-i, sunt din Legea cea veche”

14149

Fiind vorba despre unii oameni care, în lume fiind, se poartă corect, nu fură, nu mint, nu desfrâneaza, Părintele a spus: “Lăsaţi-i, sunt din Legea cea veche. Acolo zice: Să nu …, să nu …

Dar găndiţi-vă că Mântuitorul zice de nouă ori: “Fericiţi sunt …, dar nu despre cei ce nu mint, nu fură şi nu desfrânează.

Pr. Arsenie Boca, “Despre dragostea lui Dumnezeu faţă de oameni”, pag. 110 Ed. Credinţa strămoşească, 2010


Articole Asemănătoare
Articole postate de același autor
221

A început pelerinajul anual al delegaţiei Bisericii Ortodoxe din Moldova, în Ţara Sfântă

Miercuri, 11 decembrie 2019, a început Pelerinajul anual al delegaţiei Bisericii Ortodoxe din Republica Moldova, în Ţara Sfântă, organizat de Centrul de pelerinaj “Pelerinul Ortodox” al Mitropoliei Moldovei. Delegația este condusă de Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, ÎPS Mitropolit Vladimir însoțit de către PS Anatolie, Episcop de Cahul și Comrat, PS Ioan, Episcop de Soroca, […]