Actualitate

Studiu biblic la biserica USM

239

În fiecare zi de marți, ora 18.00, sunteți invitați la Biserica ”Întâmpinarea Domnului” din incinta Universității de Stat din Moldova la un studiu introductiv în Noul Testament.

Inițiativa vine din partea administratorilor paginii creștine de pe rețeua Facebook ”Cu noi este Dumnezeu”, care vor asigura în mod gratuit câte o Biblie pentru fiecare învățăcel. Cursul va fi predat de către preotul Octavian Moșin, doctor în teologie, conferențiar universitar. Înscrierea va avea loc pe 18 septembrie, ora 18.00, la biserica USM.


Articole Asemănătoare
350

Fie ţie după cum ai crezut…

Biserica Ortodoxă se află astăzi, 17 iulie 2016, în Duminica a IV-a după Cincizecime, cea a vindecării slugii sutaşului. La Biserica „Întâmpinarea Domnului” din incinta USM, slujba Sfintei Liturghii a fost oficiată de un sobor de preoți în frunte cu Preotul paroh Octavian Moșin. Evanghelia acestei Duminici ne vorbeşte despre importanţa credinţei în viaţa noastră. Iar rugăciunea, […]

Articole postate de același autor
544

Înţelege că fără Dumnezeu nu poţi face nimic

Părinte, ce putem face dacă am văzut răutatea ce zace în noi, dar nu mai avem pu­tere nici să facem rugăciunile? Cum să ieşim din această stare? – Asta este tot o cercetare a lui Dumnezeu. Atunci cînd omul este mîndru peste măsură, Dumnezeu îi trimite ispite peste puterile lui. Aşa spune şi Sfîntul Iosif […]