Actualitate

Slujba de sfințire a unui lumânărar amplasat pe șoseaua de centură a municipiului Chișinău

21

Vineri, 10 noiembrie 2017, ÎPS Mitropolit Vladimir a săvârșit slujba de sfințire a unui lumânărar cu hramul în cinstea Sfintei Împărătese, Întocmai cu Apostolii – Elena, amplasat pe șoseaua de centură a municipiului Chișinău, la intersecția drumurilor ce duc spre Ialoveni și Leușeni.

Alături de Arhipăstor, la slujba de sfințire s-au rugat duhovnicul Mănăstirii Ciuflea, Arhim. Nicolae (Roșca), împreună cu slujitorii Mănăstirii Ciuflea.

La eveniment a onorat cu prezența Dna Eleonora Șaran, primarul orașului Durlești însoțită de consilieri din cadrul Primăriei Durlești.

În cuvântul rostit cu acest prilej, Mitropolitul Vladimir a evidențiat datoria creștinului de a-l primi în casă și în suflet pe Mântuitorul Hristos, Care vine la ușa sufletului nostru și bate, or astfel de edificii eclesiale precum acest lumânărar înălțat la o răscruce de drumuri, este tocmai spre întărirea credinței și spre slava lui Dumnezeu.

„Aducem alese mulțumiri întregii echipe, coordonată de neobositul și harnicul ctitor, dl Nicolae Gribincea, care timp de câteva luni a dus la bun sfârșit această lucrare bisericească, pentru a oferi credincioșilor participanți la trafic, un cadru adecvat pentru aprinderea lumânărilor, unde să se roage pentru cei dragi ai lor vii și adormiți în Domnul”, a menționat ÎPS Vladimir.

La final au fost evidenţiate prin distincții și diplome arhierești persoanele care s-au implicat la edificarea lumânărarului.

Ctitiorul principal, dl Nicolae Gribincea, un om cu frică de Dumnezeu și dragoste față de cele sfinte, ctitor la mai multe sfinte lăcașe din țară a fost decorat de către Mitropolit cu Ordinul bisericesc „Sf. Ierarh Gavriil Bănulescu-Bodoni”, de gr. II.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media, www.mitropolia.md


Articole Asemănătoare
Articole postate de același autor
136

Finalul Concursului Personalități creștine: virtuți și sfințenie, ediţia a II-a 2017

La 26 mai 2016, la ședința Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova, sub președinția Înalt Preasfințitului Mitropolit Vladimir, a fost adoptată decizia de a declara anul 2017 în cuprinsul Bisericii Ortodoxe din Moldova Anul omagial al Scriitorilor şi Compozitorilor creştin-ortodocşi. În acest context, pe parcursul anului 2017, în cadrul eparhiilor, protopopiatelor, parohiilor, şcolilor duminicale, instituţiilor de […]