Actualitate

Slujbă Arhierească în Catedrala „Sf. Nicolae” din Orhei în Duminica a II-a după Paşti, a Sfîntului Apostol Toma

2515

În Duminica a II-a după Paşti, a Sfîntului Apostol Toma, Înaltpreasfinţitul Nicodim a săvîrşit Sfînta Liturghie în Catedrala „Sf. Nicolae” din Orhei.

În cuvîntul de învăţătură, Vladîca Nicodim a menţionat că Apostolul Toma este un trimis al necredinţei noastre în faţa Domnului, căci, prin pipăirea rănilor Mîntuitorului, Toma dovedeşte celor necredincioşi că Hristos a avut cu adevărat trup omenesc, asemenea nouă, afară de păcăt, şi că a pătimit cu trupul pe cruce pentru mîntuirea lumii, Înviind întru Slavă şi dăruind tuturor celor ce cred în El Viaţa veşnică.

Sursa: eparhia-edinet.md


Articole postate de același autor
1413

Mitropolitul Vladimir a întâmpinat primii colindători din acest an la Reşedinţa mitropolitană

În dimineața zilei de luni, 03 ianuarie 2022, ÎPS Mitropolit Vladimir a întâmpinat primii colindători care au venit să vestească Naşterea Domnului la Reședința mitropolitană din Capitală. Grupul de colindători a fost format de copiii Corului „Theotokos” ai Centrului Social-Misionar „Icoana Maicii Domnului Bucuria tutor celor necăjiți” de la Catedrala „Înălțarea Domnului” din Chișinău, condus […]