Actualitate

Sinodul Bisericii Ortodoxe din Moldova întrunit în ședință de lucru

1975

Joi, 30 august 2018, la Reședința mitropolitană din Chișinău, sub președinția Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Vladimir s-au desfășurat lucrările Sinodului Bisericii Ortodoxe din Moldova.

La întrunire au participat arhierei din cuprinsul Mitropoliei Moldovei, după cum urmează: ÎPS Sava, Arhiepiscop de Tiraspol și Dubăsari, PS Anatolie, Episcop de Cahul și Comrat, PS Marchel, Episcop de Bălți și Fălești, PS Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicar al Mitropoliei Chișinăului și al întregii Moldove, PS Siluan, Episcop de Orhei, Vicar al Mitropoliei Chișinăului și al întregii Moldove şi secretarul Sinodului BOM, Prot. mitr. Vadim Cheibaş.

În cadrul ședinței s-a discutat despre participarea Mitropoliei Moldovei la Congresul Mondial al Familiei, care va avea loc, în premieră, la Chişinău, la 14-16 septembrie, precum şi despre pregătirile către vizita în ţara noastră a Sanctităţii Sale, Patriarhul Moscovei şi al întregii Rusii Kiril.

Lucrările Sinodului au o deosebită importanță pentru viața și activitatea Mitropoliei Chișinăului și a întregii Moldove, fiind instituția cu cea mai mare autoritate și responsabilitate în Biserica noastră Ortodoxă.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media

Sursa: www.mitropolia.md


Articole postate de același autor
3068

Seri duhovnicești la biserica USM; invitat: Arhim. Iov (Cristea)

„Sfaturile Sfinţilor Părinţi pentru tineri,” este tema conferinței zilei de miercuri,  19 octombrie 2016, ora 18.00, de la Biserica «Întâmpinarea Domnului» din incinta USM.  Invitatul acestei seri este arhimandritul Iov (Cristea), nevoitor ai mănăstirii Curchi şi un bun prieten al Asociaţiei Studenţilor Creştini Ortodocşi din Moldova. Sunt invitaţi toţi doritorii!