Actualitate

Sfânta Liturghie la Catedrala mitropolitană, în Duminica a II-a după Paşti (a Sfântului Apostol Toma)

595
 

În Duminica a II-a după Paşti (a Sfântului Apostol Toma), cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, PS Ioan, Episcop de Soroca, Vicar mitropolitan a săvârșit Sfânta Liturghie, la Catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului” din Chișinău.

Serviciul divin a fost oficiat în prezența credincioșilor, care au pășit pragul Catedralei spre a mulțumi lui Dumnezeu pentru binefacerile Sale, dar și pentru a-I cere liniște, pace pentru cei vii și odihnă pentru cei răposați.

Biserica Ortodoxă îl sărbătorește în Duminica a II-a după Paști, pe Sfântul Apostol Toma. În această zi, Mântuitorul S-a arătat ucenicilor prin ușile încuiate, pentru a doua oară după Înviere. Pentru că Toma nu credea în Înviere, Hristos l-a îndemnat să-i atingă semnele rămase pe corp în urma răstignirii Sale. După acest moment, Toma îl mărturisește fără nici o îndoială pe Iisus Hristos ca Domn și Dumnezeu, realitatea Învierii Domnului fiind dovedită astfel, încă o dată, pentru cei care nu puteau crede.

La finele slujbei, PS Episcop vicar a îndemnat credincioșii să pomenească pe cei trecuți din viața pământească după tradiția Ortodoxă, fără a transforma acest eveniment duhovnicesc în ospețe și chefuri, ci prin rugăciune multă și smerită, să ceară lui Hristos cel Înviat, ca să le ierte celor adormiți păcatele și să le dea odihnă veșnică.

http://ioanmosnegutu.info/


Articole Asemănătoare
2685

Un an de arhierie a Episcopului Ioan, vicar mitropolitan, celebrat la Catedrala “Nașterea Domnului”

Întâia (sec IV) şi a doua (anul 452) aflare a cinstitului cap al slăvitului prooroc Ioan, Înaintemergătorul şi Botezătorul Domnului, a fost marcată de un deosebit serviciu divin săvârșit cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir la Catedrala mitropolitană “Nașterea Domnului” din capitală, de către PS Ioan, Episcop de Soroca, vicar mitropolitan și un numeros sobor preoțesc. […]

Articole postate de același autor
5227

„Ai promis că anul ăsta va veni Moșul și ne va aduce bunătăți….”

Aseară, am trăit una dintre cele mai dureroase experiențe ale vieții mele. Eram în market-ul de cartier, unde standul de brânzeturi este lângă cel de dulciuri. Mă uitam la o rotiță de cașcaval. Am auzit discuția: „- Te rog, mamă, voi fi bună și cuminte. Te rog! – Nu avem bani, ăștia sunt! Dacă îți […]