Actualitate

Seri duhovnicești la biserica USM, invitat: prof. dr. Gheorghe Butuc (Galați, România)

423

În fiecare miercuri la Biserica „Întâmpinarea Domnului” din incinta USM (str. M. Kogălniceanu, 67) se citește Canonul de pocăință al Domnului nostru Iisus Hristos, ora 18.00, după au loc tradiționalele Seri duhovnicești – discuţii cu tinerii la diverse teme duhovniceşti, ora 19.00.

În ziua de miercuri, 20 aprilie, ora 19.00, tinerilor le va vorbi despre „Sfânta liturghie: Spațiul întrupării reale a lui Hristos în om și a omului În Dumnezeu” prof. dr. Gheorghe Butuc din Galaţi, România.

Sunt invitaţi toţi doritorii!

13014932_592787164216893_955664763_n


Articole Asemănătoare
2934

Mitropolitul Visarion Puiu evocat în cadrul conferinței de la USM

Mitropolitul Visarion Puiu, marele arhiereu al exilului românesc, cărturar și ctitor de biserici, mănăstiri și şcoli bisericeşti, directoror al Seminarului Teologic din Chişinău și Mitropolit al Bucovinei, a fost evocat de către preotul profesor, doctor Aurel-Florin Țuscanu, în cadrul conferinței din seara zilei de miercuri, 17 octombrie. Întâlnirea a fost organizată de Facultatea de istorie și filosofie în parteneriat cu biserica […]

Articole postate de același autor
9093

Sufletele celor adormiţi ne pomenesc în ceruri

Noi pomenim, așa cum știm, pe pământ, iar sufletele plecate ne pomenesc, la rândul lor, în ceruri și rugăciunea lor săvârșită în ceruri pentru noi aduce mai mult folos sufletesc decât rugăciunea noastră săvârșită pentru ei. Și nu numai cei drepți, ale căror suflete sunt în mâna lui Dumnezeu, se roagă Domnului pentru mântuirea noastră, […]