Actualitate

Seri duhovnicești la biserica USM, invitat: prof. dr. Gheorghe Butuc (Galați, România)

436

În fiecare miercuri la Biserica „Întâmpinarea Domnului” din incinta USM (str. M. Kogălniceanu, 67) se citește Canonul de pocăință al Domnului nostru Iisus Hristos, ora 18.00, după au loc tradiționalele Seri duhovnicești – discuţii cu tinerii la diverse teme duhovniceşti, ora 19.00.

În ziua de miercuri, 20 aprilie, ora 19.00, tinerilor le va vorbi despre „Sfânta liturghie: Spațiul întrupării reale a lui Hristos în om și a omului În Dumnezeu” prof. dr. Gheorghe Butuc din Galaţi, România.

Sunt invitaţi toţi doritorii!

13014932_592787164216893_955664763_n


Articole Asemănătoare
3149

Duminica Fiului Risipitor la Biserica „Întâmpinarea Domnului”, USM

În Duminica Fiului Risipitor slujba Sfintei Liturghii de la biserica Întâmpinarea Domnului a fost oficiată de un sobor de preoți și diaconi. La Sfânta Liturghie, în bisericile ortodoxe s-a citit fragmentul evanghelic de la Sf. Ev. Laca (cap. 15, vs. 11-32). Duminica Fiului Risipitor – a doua Duminică din perioada Triodului, când continuăm să deprindem […]

Articole postate de același autor
90

Interviu cu pr. Macarie Simonopetritul despre Spovedanie

Preacuvioase părinte Macarie! Pornind de la Tradiţia Bisericii, pe care o cunoașteți foarte bine şi de la propria experiență, aş vrea să ne împărtășiți câteva gânduri despre unele aspecte practice legate de Taina Spovedaniei. Întâi de toate aş vrea să ne spuneți ce este Spovedania şi dacă este obligatoriu ca ea să fie făcută înainte […]