Actualitate

Seri duhovnicești la biserica USM, invitat: prof. dr. Gheorghe Butuc (Galați, România)

432

În fiecare miercuri la Biserica „Întâmpinarea Domnului” din incinta USM (str. M. Kogălniceanu, 67) se citește Canonul de pocăință al Domnului nostru Iisus Hristos, ora 18.00, după au loc tradiționalele Seri duhovnicești – discuţii cu tinerii la diverse teme duhovniceşti, ora 19.00.

În ziua de miercuri, 20 aprilie, ora 19.00, tinerilor le va vorbi despre „Sfânta liturghie: Spațiul întrupării reale a lui Hristos în om și a omului În Dumnezeu” prof. dr. Gheorghe Butuc din Galaţi, România.

Sunt invitaţi toţi doritorii!

13014932_592787164216893_955664763_n


Articole Asemănătoare
182

Vă îndemnăm să participaţi la Pelerinajul Tinerilor, ediţia a XI-a

Fiecare om este conştient de faptul, că viaţa nu este doar un dar de la Dumnezeu, dar şi un mers, adesea plin de nevoinţă. Modelul desăvârşit al acestui mers ni-l prezintă Însuşi Iisus Hristos, care zice: ”Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa” (Ioan 1, 6). Fiecare pelerinaj, în special cel realizat pe jos, ar trebui […]

Articole postate de același autor
5887

Dacă ai fi avut smerenie, n-ai fi luat seama la lovituri

Acest pseudosentiment, că suntem mai presus decât semenul nostru, are şi alte deviaţii, dar prima şi cea mai rea este că dorim şi cerem ceea ce credem despre noi înşine să creadă şi celălalt! Adică, faptul că ne socotim mari şi însemnaţi vrem să-l recunoască şi celălalt. Aşa cum noi ne închinăm „în fiecare ceas şi […]