„În iubire cu Hristos” este tema întâlnirii zilei de miercuri, 16 mai 2018, ora 18.30, de la Biserica «Întâmpinarea Domnului» din incinta USM.
Invitata acestei seri este poeta Ecaterina Negară.
Sunt invitaţi toţi doritorii!

„În iubire cu Hristos” este tema întâlnirii zilei de miercuri, 16 mai 2018, ora 18.30, de la Biserica «Întâmpinarea Domnului» din incinta USM.
Invitata acestei seri este poeta Ecaterina Negară.
Sunt invitaţi toţi doritorii!

În seara zilei de 17 februarie invitatul Serilor duhovnicești, la Biserica ,,Întâmpinarea Domnului’’, USM, a fost etologul, doctorul în biologie Dorian Furtună. Autor al cărților ,,Retorica în fața morții’’ și ,,Homo aggressivus. De ce nu se opresc războaiele și violența’’, oaspetele a discutat cu tinerii despre cauzele agresivității în societatea umană. Conștienți de complexitatea fenomenului […]

Fericitul Augustin scrie undeva că meditaţiile îl preocupau, şi se încurca în discuţii. Vedeţi, aici discuta „omul cel vechi” cu „cel nou”, cu omul cel în Hristos. Discuta. Mie nu-mi place să discut cu omul cel vechi. Adică, mă trage pe la spate de rasă, dar îndată întind mâinile către Hristos şi astfel îl dispreţuiesc prin […]