Actualitate

„Se închină, mamă, se închină”

185

Hristos în iesle, a fost Împărat şi Cerşetor. Pentru cine S-a întrupat Cuvântul, pentru îngeri? Pentru noi, oamenii! Ce mai aşteptăm? Ţi se cere o trăire simplă de tot şi o relaţie cu ceilalţi. Pe contul tău.

Când eram mic, la ţară, am văzut o oaie care a dat din picior şi s-a culcat. Nu am priceput, dar am văzut o altă oaie care a făcut la fel. Şi i-am spus mamei:

- „Mămică, de ce a dat cu copita?”

- „Se închină, mamă, se închină”, mi-a zis mama.

Atâta mi-a trebuit. Vasăzică oaia se închină şi eu să nu mă închin?

Un exemplu simplu, o interpretare directă; nu poate să fie altă interpretare. Oaia am văzut-o cu ochii mei, dând cu copita ei, iar eu ca om apropii trei degete care o reprezintă pe Sfânta Treime: Tatăl, Fiul şi Sfântul Duh. Vasăzică, sunt înzestrat.

Din Arhimandrit Arsenie Papacioc, Despre armonia căsniciei, Editura Elena, Constanța, 2013, p. 48


Articole Asemănătoare
122

Nu avem alt ajutor, nu avem altă nădejde, decât numai pe tine, Stăpână!

Toţi cei ce trăiesc pe pământ au o Maică iubitoare, plină de lumină, atotputernică. Ea este zid nebiruit, nădejdea celor deznădăjduiţi, ea este bucuria tuturor celor necăjiţi. Şi, când suferiţi, când sunteţi chinuiţi, când vă este cu adevărat greu să trăiţi, când vă aflaţi în pragul pieirii, când vă pierdeţi nădejdea şi cădeţi în deznădejde, […]

Articole postate de același autor
4272

Un studiu susține că alăptarea la sân a pruncilor nu este „etică” pentru că afectează persoanele LGBT

Descrierea alăptării la sân ca fiind „naturală” este neetică deoarece întărește rolul de gen și afectează persoanele LGBT, susține un nou studiu din revista americană „Pediatrics”. În ultimii ani Academia Americană de Pediatrie, Departamentul de Stat pentru Sănătate și alte instituții americane au promovat alăptarea cu lapte matern la sân ca fiind „naturală”. Este „inadecvat […]