Actualitate

Săptămâna Tineretului Ortodox (11-17 aprilie 2022)

2468

În atenția centrelor eparhiale, protopopiatelor și parohiilor!

Cea de-a șasea săptămână din Postul Mare este declarată Săptămâna Tineretului Ortodox.

Astfel, rugăm slujitorii şi responsabilii din Sectorul Sinodal Activitate Pastorală pentru Tineret să desfășoare conferinţe, seri duhovniceşti, concursuri ş.a. la tema: „Mergând spre Înviere”. Sunt planificate pelerinaje şi întruniri ale tinerilor în diferite zone ale republicii.

Aceste iniţiative cu și pentru tineri urmează să culmineze în ziua praznicului împărătesc Intrarea Domnului nostru Iisus Hristos în Ierusalim.

Astfel, după slujba praznicală vă rugăm să îndemnaţi tinerii din fiecare parohie să iasă cu stâlpări în stradă, să meargă pe la casele credincioşilor şi să vestească bucuria sărbătorii, precum şi apropiata Înviere.

Orice inițiativă bună și ziditoare de suflet este spre slava lui Dumnezeu!

Toate evenimentele vor fi reflectate pe paginile oficiale ale Bisericii dacă ne veți trimite o scurtă informație despre activitatea desfășurată, poze și/sau secvențe video la adresa: [email protected]


Articole postate de același autor
1587

În Duminica a XXV-a după Cincizecime, Înaltpreasfințitul Nicodim a oficiat Sfînta Liturghie la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

Înaltpreasfințitul Nicodim, Arhiepiscop de Edineț și Briceni, a săvîrșit în Duminica a XXV-a după Cincizecime, Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei, fiind  înconjurat de soborul slujitorilor Catedralei și de mulțimea credincioșilor. În cuvîntul său de învăţătură de la finalul Sfintei Liturghii, Ierarhul a subliniat că Postul Naşterii Domnului în care ne aflăm […]