Actualitate

Să nu luăm seama la ce zice lumea

317

Un creștin pune mâna pe stele. Și mai mult, sfinții spun că un om smerit mută astrele. Asta-i totul! Când te smerești cu adevărat, ești un Dumnezeu și gata. Nu se poate, oameni buni, fără smerenie! Cu nici un chip! Nici să despici socotelile cele mai de școală primară.

Acolo unde nu-i Hristos, este o mândrie umilită. Cel mai mare urât posibil de care trebuie să scăpăm este mândria. ”Să mă vorbească lumea de bine, să nu mă bârfească!” Nu contează asta.

Totdeauna trebuie să ne gândim ce părere are Dumnezeu despre noi, nu lumea. Căci asta a tăiat zborul multor valori din România. Românii trebuie să înțeleagă că nu se poate fără cruce. Suferința-i un dar de la Dumnezeu… ”Te-am umilit, popor român, ca să te pot înălța!”

Din Ieromonah Benedict Stancu, Iată duhovnicul: părintele Arsenie Papacioc, vol. 2, Editura Sophia, București, 2006, p. 52


Articole Asemănătoare
311

Orice pă­cat de-al tău înseamnă un cui înfipt în Trupul lui Hristos!

„Părinte, înjur!”, a spus o doamnă la spovedanie, şi duhovnicul, care-i ştia „istoria”, a pus icoana cu Răstig­nirea pe masă, i-a dat doamnei un ac şi i-a zis: „înfige-l în ochii lui Hristos!” „Niciodată n-o să fac acest lucru!”, i-a răspuns aceea, şocată. Atunci părintele i-a spus: „Dar deja îl faci! Orice pă­cat de-al tău […]

Articole postate de același autor
562

Mare dar este smerenia

Cel mai bine este ca omul să fie oală de lut, care este bună pentru toate și se folosește de toți în fiecare zi, și pentru mâncare, și pentru apă, și pentru orice lucru. Pe când oala, vasul de aur se pune pe polițe, se încuie în dulapuri, este râvnit de hoți și se folosește […]