Actualitate

Să avem grijă ce ne dorim, căci Dumnezeu ne poate îndeplini cererea

110

Sunt obosit de atâta muncă și de văzut aceeași oameni în drum spre serviciu. Ajung acasă și nevasta-mi servește același fel de mâncare la cină. Vreau să intru în baie, apoi să intru în camera mea, să mă întind în pat, să stau liniștit la televizor, dar fiica mea nu mă lasă, pentru că ea vrea mereu să se joace cu mine; nu mă înțelege că sunt obosit. Și tatăl meu mă deranjează câteodată, soția mea la fel, … și între nevastă, fiică, tată, încep să înnebunesc. Vreau liniște. Unicul lucru bun este somnul, când închid ochii mă liniștesc și parcă uit de toți și toate.

Dintr-o dată apăru un înger înveșmântat în lumină!

– „Pace ție! Pentru tine am venit!”

Cine ești și cum ai intrat?

– „M-a trimis Dumnezeu după tine. Mi-a spus să-ți ascult plângerile și …..ai dreptate! A venit timpul să te „odihnești”.

– Asta nu este posibil, asta înseamnă că trebuie să mor.

– „Așa este, vei muri. Nu ai să mai întâlnești mereu aceeași oameni, nici nu mai trebuie să-ți suporți nevasta veșnic nemulțumită, nici pe micuța ta fiică, nici să asculți sfaturile tatălui tău”.

– Dar ce se va întâmpla cu totul, cu serviciul meu…?

– „Nu-ți face probleme, la firma unde lucrezi tu, au găsit deja pe altcineva; și acel cineva, bineînțeles, este fericit pentru că nu avea serviciu”.

– Și soția mea și copilul meu?

– „Soția ta va întâlni un bărbat bun, care o va respecta și admira pentru calitățile sale, și care va avea răbdare s-o asculte cu plăcere, fără să-i reproșeze nimic. Și-n plus, va avea grijă de fiica ta, o va iubi mult ca și cum ar fi a lui; și oricât de obosit ar veni de la serviciu, va avea răbdare să se joace cu ea și vor fi foarte fericiți”.

– Nu! Nu pot să mor!

– „Îmi pare rău dar decizia a fost luată”.

– Dar asta înseamnă că nu-mi mai pot săruta fiica niciodată, că nu-i mai pot spune „Te iubesc” soției mele și nici nu îmi mai pot îmbrățișa tatăl. Nu, nu vreau să mor, vreau să trăiesc, nu vreau să mor încă.

– „Dar, nu asta doreai?…ODIHNĂ. Acum te poți odihni etern, dormi pentru veșnicie”.

– Nu, nu vreau, te rog, Dumnezeule…!

– „Ce ai, iubitule? Ai un coșmar?” – îmi șopti soția mea, trezindu-mă.

– Nu, nu a fost un coșmar, a fost încă o șansă.

___

Ai grijă de familia ta.

Cred că această pildă te-a făcut să reflectezi, omule.

Pentru că, de cele mai multe ori, așa gândești și…tu!


Articolul Precedent
Articole Asemănătoare
9463

Harul lui Dumnezeu aşa lucrează…

Păi omul, sigur, când aude aşa ceva zice: Păi nu mai e nici o speranţă? Măi, îi zic, este speranţă, sigur, dar uite, trebuie să facem aşa, să respectăm nişte reguli ale convieţuirii, să ne spovedim, să învăţăm nişte rugăciuni, să venim la un Sfântul Maslu, să venim într-o duminică la biserică. Şi nu doar […]

Articole postate de același autor
2812

Pelerinajul este o adevărată mângâiere duhovnicească

 Pelerinajul nu reprezintă altceva, decât un prilej de mângâiere duhovnicească și întărire în credință. Pentru un creștin ortodox, locurile sfinte biblice pe care le vizitează, unde se închină și unde se încarcă cu energie pozitivă produc implicații profunde.   Astfel, prin strădaniile unor destoinici slujitori, se organizează pelerinaje la Sfântul Munte și la multe alte […]