Actualitate

Rugăciunea din biserică e mai puternică decât aceea de acasă?

101

 – Cea mai puternica rugaciune e aceea in care esti tu mai prezent. Dar daca e sa alegem, rugaciunea de la biserica este mai importanta. In biserica, in mod obligatoriu, e prezent Dumnezeu cu toti sfintii si cu toate puterile ceresti. Dar si prezenta mea la biserica este obligatorie.

Mersul duminica la biserica nu-i facultativ. Noi facem prea multa democratie in biserica. Democratizam si biserica, si familia. Nu-i corect. Biserica e teocratica, nu democratica. Acolo avem porunci. Cum spunea si parintele Arsenie Boca: „Noi avem de multe ori mintea care discuta cu Dumnezeu, in loc sa se supuna fara discutie”.

Din interviul cu Părintele Iustin Miron, stareţul Mânăstirii Oaşa


Articole Asemănătoare
4741

„Domnule, copilul acesta a inviat!”

In anul 2009 pe 15 decembrie se nastea cel de al doilea copil al familiei: Mihail. Nasterea lui, ca de fapt nasterea oricarui copil a fost o binecuvantare! Sa vedem de ce?! Cand mama isi anunta sotul ca asteapta pe ce de al doilea copil al lor, acesta a reactionat brutal: “Cum sa avem si […]

Articole postate de același autor
557

Fiecare clipă este un moment al mântuirii!

Fiecare clipă, că e la tinereţe, că e la bătrâneţe, este un moment al mântuirii. Trăieşte momentul. Cine este viu, cine trăieşte momentul, cucereşte viitorul şi nu se teme de trecutul negativ. Ne trebuie o stare de prezenţă continuă. Mare greşeală este să zici la tinereţe: voi avea grijă de suflet mai la bătrâneţe. Dar […]