Actualitate

Dumnezeu este un Dumnezeu al inimii

64

Dumnezeu este un Dumnezeu al inimii. Roagă-te deci cu simțire. Puterea rugăciunii nu stă în cutare sau în cutare cuvinte verbale, ci stă în felul cum se săvârșește. Lui Dumnezeu Îi trebuie numai inima și Îi este de ajuns dacă ea va sta cât mai grabnic, cu evlavie, în fața Lui.

Rugăciunea neîncetată tocmai în aceasta stă, să ne aflam întotdeauna cu evlavie în fața lui Dumnezeu. Iar peste această stare, pravila nu face decât să pună lemne pe foc.

Din Arhimandritul Arsenie Papacioc, Scrisori către fiii mei duhovnicești, Mănăstirea Dervent, Constanța, 2000, p. 160


Articole Asemănătoare
1102

Să-L așezi în inima copilului tău pe Iisus Hristos!

Un călugăr din Sfântul Munte Athos m-a întrebat dacă știu ce trebuie să facă un părinte pentru copiii săi. I-am dat vreo zece răspunsuri: că trebuie să le asigure un trai decent, să petreacă mai mult timp liber cu ei, să-i educe pentru a fi cât mai civilizați, să ajute și alți oameni, ș.a. Călugărul mi-a […]

Articole postate de același autor
2452

„Complementaritatea dintre bărbat si femeie – principiu de continuitate a vietii”

Miercuri, 07 martie 2018, în mijlocul tinerilor adunați în cadrul Serilor Duhovnicești, a venit Andrei Cociug, psiholog și teolog, care a abordat tema „Complementaritatea dintre bărbat si femeie – principiu de continuitate a vietii”. Bărbații și femeile simt diferit, gândesc diferit, au nevoi diferite. Desigur există multe aspecte ale aceleiași probleme, deci există și asemanari, important este cum reușesc să își […]