Actualitate

Protoiereului mitrofor Mihail Smerea a fost decorat cu ordinul „Sfântul Ierarh Gavriil Bănulescu-Bodoni”, de gr.II

1821

Miercuri, 1 decembrie, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir l-a decorat cu prilejul a 70 ani de viață și 40 ani de slujire clericală pe Protoiereului mitrofor Mihail Smerea, parohul bisericii „Adormirea Maicii Domnului” din municipiul Chișinău.

Protoiereul mitrofor Mihail a primit din partea Întâistătătorului ordinul „Sfântul Ierarh Gavriil Bănulescu-Bodoni”, de gr.II, în semn de recunoștință și înaltă apreciere pentru munca depusă pe parcursul a patru decenii în Via Domnului.

În anul 1989, părintele Mihail a  redeschis Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Chişinău, care fusese devastată de regimul totalitar. Iar, mai apoi a fost cel care a depus eforturi întru deschiderea unui paraclis în preajma Spitalului Clinic Republican cu hramul în cinstea „Sf. Apostol şi Evanghelist Luca”.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media

Sursa: mitropolia.md


Articole postate de același autor
1747

Sfânta Liturghie oficiată de către ÎPS Marchel, în cinstea Sfântului Ierarh Nicolae, de hramul Municipiului Bălți

Sâmbătă, 22 mai 2021, de Sărbătoarea Mutării Moaștelor Sfântului Ierarh Nicolae, Înalt Preasfințitul Marchel a oficiat sfânta Liturghie în piața din fața catedralei arhiepiscopale. Evenimentul a coincis cu marcarea a 600 de ani de la atestarea documentară a urbei. Alături de Înalt Preasfinția Sa a coliturghisit un mare sobor de preoți și diaconi din raioanele […]