Actualitate

Principalul e să te întorci la Dumnezeu

248

O persoană a venit la mine și mi-a spus:

- Părinte, am păcătuit!

L-am întrebat:

- Te-ai rugat?

- Cum să mă rog, dacă am greșit atât de mult?

-În acest caz, copilul meu, ai păcătuit de două ori. Mai întâi pentru că ai căzut și apoi pentru că te-ai îndepărtat de Dumnezeu. Era nevoie să te întorci imediat la El, în aceeași seară, în același moment! Să alergi la El și să-I spui: "Doamne, Te iubesc din nou!" Diavolul se evapora imediat, dar problema nu e în el. Principalul e să te întorci la Dumnezeu.

Pr. Andreas Konanos

traducere după pravmir.ru


Articolul Următor
Articole Asemănătoare
155

Necazurile ne vin de la greşeli, nu de la Dumnezeu

Cunoştinţa cea din păţanie sau învăţăturile din durere – singura cale care poate învăţa ceva pe oameni. Nouă, toate necazurile ne vin de la greşeli, nu de la Dumnezeu. El numai le îngăduie şi spală cu ele vinovăţiile noastre. Oamenii însă, tare greu pricep că îndreptarea prin necazuri dovedeşte nu părăsirea lui Dumnezeu, ci milostivirea […]

Articole postate de același autor
5786

Pacient

Eu n-am să mă fac bine niciodată Mereu voi suferi de-o boală grea, Simţindu-mi conştiinţa vinovată, Că nu e totul bine-n ţara mea. Puteţi să mă-ntrebaţi:- Ce vrei, băiete? În treburile mari de ce te bagi? Am să răspund milos şi pe-ndelete: -Eu ştiu că îmi sunt dragi cei ce-mi sunt dragi. Mi-am investit şi […]