Actualitate

Principalul e să te întorci la Dumnezeu

241

O persoană a venit la mine și mi-a spus:

- Părinte, am păcătuit!

L-am întrebat:

- Te-ai rugat?

- Cum să mă rog, dacă am greșit atât de mult?

-În acest caz, copilul meu, ai păcătuit de două ori. Mai întâi pentru că ai căzut și apoi pentru că te-ai îndepărtat de Dumnezeu. Era nevoie să te întorci imediat la El, în aceeași seară, în același moment! Să alergi la El și să-I spui: "Doamne, Te iubesc din nou!" Diavolul se evapora imediat, dar problema nu e în el. Principalul e să te întorci la Dumnezeu.

Pr. Andreas Konanos

traducere după pravmir.ru


Articolul Următor
Articole Asemănătoare
437

Cum putem scăpa de blesteme?

Iertaţi-mi îndrăzneala de a vă scrie, dar nu ştiu cum să ies la suprafaţă, mă simt plină de blesteme şi farmece, nu-mi reuşeşte nimic, ba dimpotrivă, mă adâncesc mai mult în datorii şi probleme. Sunt văduvă de şase ani, am doi copii, unul este student şi altul lucrează, eu nu am serviciu şi sunt plină […]

Articole postate de același autor
5

„Eu de nimic nu știu, fără numai de Hristos!”

„Fericiți cei săraci cu duhul, fiindcă a lor este Împărăția cerurilor”, a zis Domnul Hristos. Pe tine te descumpănește acest lucru. Descumpănirea ta vine din faptul că încurci debilitatea mintală a oamenilor slab dezvoltați cu sărăcia pe care o laudă Hristos. Sărăcia duhovnicească, altfel spus frângerea inimii, este o însușire a celor mai bune minți […]